Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 maja 2009 r., sygn. IV SA/Po 155/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Stankowski (spr.) Sędziowie NSA Paweł Miładowski WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 maja 2009 r. sprawy ze skargi R.Z. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu z dnia 31 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie uposażenia 1.stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kaliszu z dnia 5 września 2008 r. nr [...] 2. zasądza od Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego na rzecz skarżącego R.Z. kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania /-/E.Kręcichwost-Durchowska /-/J.Stankowski /-/P.Miładowski
Uzasadnienie
Dowódca Wojsk Lądowych w oparciu o rozkaz [...] z dnia 5 września 2002 r. w sprawie zmian organizacyjnych i dyslokacyjnych w wojskowych komendach uzupełnień zlikwidował dnia 1 listopada 2003 r. m.in. stanowisko służbowe Skarżącego R.Z. W związku z odmówieniem przez Skarżącego przyjęcia zaproponowanego mu innego stanowiska wydano rozkaz Dowódcy POW zwalniający go z zawodowej służby wojskowej i przenoszący go do rezerwy.
Decyzją z dnia 31 marca 2006 r. (Nr [...]) Dowódca Wojsk Lądowych stwierdził nieważność powyższej decyzji Dowódcy POW o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej. R.Z. stawił się do miejsca pełnienia służby wojskowej i został przyjęty "na ewidencję i zaopatrzenie". Nie wyznaczono mu jednak stanowiska, ponieważ jego stanowisko nie istniało od dnia 1 listopada 2003 r. Od dnia zwolnienia do dnia przywrócenia do zawodowej służby wojskowej przyznano Skarżącemu, dla celów ewidencyjno-finansowych, zwaloryzowane należności wynikające z tytułu pełnienia zawodowej służby wojskowej. Przy wypłacie tych należności w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby wojskowej, potrącono Skarżącemu nienależne świadczenia z tytułu odprawy oraz ekwiwalentu za urlop. Po otrzymaniu tych świadczeń, R.Z. wystąpił z wnioskiem o zwrot potrąconych świadczeń.