Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 maja 2009 r., sygn. I SA/Ol 254/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędzia WSA Renata Kantecka, Protokolant Marika Brzozowiec, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 14 maja 2009 r., sprawy ze skargi W.R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16 czerwca 2008 r., uzupełnionym w dniu 9 lipca 2008 r., W.R. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, maj i wrzesień 1998 r. w kwocie 125.091,74 zł wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu wniosku strona podniosła, że zaległości podatkowe powstały wskutek kryminalnego działania jej kontrahentów. Organ podatkowy nie może zatem domagać się ich zapłaty, gdyż pochodzą one z działalności o charakterze przestępczym. Podatnik wyjaśnił, iż jego kontrahenci przebywają obecnie w zakładzie karnym, m.in. za wyłudzenie z jego firmy węgla o wartości ok. 270.000 zł. Ponadto oświadczył, iż pozostałe obciążające go zaległości z tytułu podatku od towarów i usług zostaną uiszczone do dnia 15 lipca 2008 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia "[...]", działając na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 w zw. z art. 67b § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odmówił umorzenia zaległości podatkowych. W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wskazał, iż na wniosek organu egzekucyjnego Sąd Rejonowy dokonał wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości stanowiącej współwłasność strony. W odniesieniu do przedstawionej we wniosku o umorzenie zaległości podatkowych argumentacji strony, organ I instancji podkreślił, że zaległości podatkowe i w konsekwencji odsetki za zwłokę, powstały w związku z prowadzoną przez stronę działalnością gospodarczą, a ryzyko z tym związane zawsze ponosi podatnik, który winien poszukiwać możliwości rozwiązania swojej sytuacji finansowej i płatniczej bez udziału państwa. Ponadto organ wskazał, iż we wniosku podatnik zadeklarował spłatę pozostałych zaległości w terminie do 15 lipca 2008 r., czego do dnia wydania decyzji nie uczynił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00