Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 987/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi D. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług od lutego do listopada 2001r. oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia z dnia [...] r. nr [...], który po rozpatrzeniu odwołania z dnia [...] r. D. D. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] r. nr [...] odmawiającą umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług od lutego do listopada 2001 r.

D. D. wystąpił z wnioskiem z dnia [...] r. (uzupełnionym w dniu [...] r.) do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług od lutego do listopada 2001 r. w wysokości 614.981 zł wraz z odsetkami. W uzasadnieniu wnioskodawca podał, że jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej wynikającej z faktu utrzymywania się jedynie z wynagrodzenia za pracę miesięcznie w kwocie netto 463,46 zł, ponoszenia wydatków związanych z własnym utrzymaniem (150 zł) i alimentów (200 zł) oraz nie posiadania oszczędności pieniężnych, wartościowych przedmiotów i nieruchomości, jak też dodatkowych źródeł dochodu. Wnioskodawca podkreślił, że egzekucja ciążących na nim wysokich zaległości podatkowych sprawi, że zajdzie niebezpieczeństwo wystąpienia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, zarówno w sferze ekonomicznej, rodzinnej i zawodowej. Z racji tego organy administracji publicznej winny rozważać w ramach istnienia interesu publicznego, czy zapłata (ściągnięcie) zaległości podatkowej nie spowoduje konieczności zapewnienia podatnikowi środków pomocy ze strony państwa (zasiłki, zapomogi i inna pomoc o charakterze socjalnym), gdyż podatnik nie będzie w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia. Dalej strona podała, że niewiedza w zakresie obowiązków podatkowych bądź pewne uchybienia w tym przedmiocie (będące przyczyną powstania zaległości podatkowych) istotnie nie stanowią okoliczności uzasadniającej istnienie ważnego interesu podatnika, jednakże uzasadnia jego istnienie dramatyczna sytuacja materialna i realne zagrożenie dla egzystencji podatnika. Tragiczny stan majątkowy i zdrowotny podatnika może w pewnych sytuacjach stanowić samoistną przesłankę umorzenia zaległości podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00