Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Wr 571/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis, Sędzia WSA Maciej Guziński, Protokolant Monika Tarasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 19 marca 2009 r. sprawy ze skargi K. L. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku akcyzowym z tytułu importu towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. K L B (zwana dalej skarżącą), reprezentowana przez [...] M M, powołując się na przepis art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, wystąpiła do N U C w W z wnioskiem o umorzenie podatku akcyzowego wynikającego z decyzji N U C w W sygn. [...] z [...] r. (utrzymanej w mocy decyzją D I C we W sygn. [...] z [...] r., na którą skargę -Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił), wraz z odsetkami za zwłokę. Podatek ten ustalono w związku ze złamaniem przez skarżącą warunków odprawy czasowej, dotyczącej samochodu osobowego marki [...] (nr nadwozia [...] rok produkcji [...]). W uzasadnieniu wniosku skarżąca podniosła, że nie pracuje i jest w trudnej sytuacji materialnej. Jednocześnie wskazała na okoliczności złamania warunków odprawy czasowej podnosząc, że nie było to ani świadome działanie, ani ewidentne zaniedbanie.

Decyzją z [...] r. o sygn. [...] N U C w W odmówił wspomnianego umorzenia motywując to wyjątkowym uznaniowym charakterem instytucji umorzenia zaległości podatkowej, o której mowa w art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej.

Od powyższej decyzji skarżąca, reprezentowana przez [...] M M, złożyła odwołanie, w którym przywołała wyrok NSA z 21 maja 2003 r. (sygn III SA 2752/01) dotyczący m.in. analizy pojęcia "ważny interes podatnika" oraz "interes publiczny". Ponadto skarżąca ponownie podniosła swą trudną sytuację materialną (nie pracuje, utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie posiada żadnych rzeczy ruchomych poza rzeczami użytku osobistego niewielkiej wartości, nie dysponuje zbywalnymi prawami majątkowymi, mieszka wspólnie z rodzicami i [...]) oraz oświadczyła, że w przypadku powstania długu celnego nie można mówić ani o świadomym jej działaniu, ani o ewidentnym zaniedbaniu. Zarzuciła również, że organ celny nie zastosował przepisu art. 67d § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00