Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 marca 2009 r., sygn. VII SA/Wa 2031/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Małgorzata Miron, Asesor WSA Paweł Groński (spr.), Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2009 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w W. na decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Zdrowia z dnia [...] lipca 2007r., II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Ministra Zdrowia na rzecz skarżącej S. Sp. z o.o. w W. kwotę 460 zł (czterysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] lutego 2007 r. S. Sp. z o.o. z siedzibą w W.(dalej skarżąca) zwróciła się do Ministra Zdrowia (dalej organ) z wnioskiem o stwierdzenie nieważności jego decyzji z dnia [...] kwietnia 2004 r. w przedmiocie wydania na rzecz Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Z., obecnie w W. (dalej uczestnik postępowania) pozwolenia nr [...] na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego [...].

Decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2007 r. organ odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie, argumentując iż wnioskodawca nie wykazał interesu prawnego.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skarżąca - przytaczając poglądy doktryny i judykatury - podniosła, że wystarczającą przesłanką dla zakwalifikowania przez organ administracji danego podmiotu jako strony w rozumieniu kpa jest nie tylko posiadanie przez ten podmiot interesu prawnego w rozstrzygnięciu danej sprawy przez organ administracyjny, ale także samo powołanie się przez ten podmiot w swoim żądaniu na swój interes prawny lub obowiązek. Swój interes prawny skarżąca wywodziła z art. 15 § 1 pkt 2 Prawa farmaceutycznego, twierdząc iż skoro produkt leczniczy [...] został zarejestrowany jako rzekomy odpowiednik oryginalnego produktu, to ma ona interes prawny w postępowaniu o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Ministra Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00