Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 marca 2009 r., sygn. II SA/Sz 685/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska /spr./, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 marca 2009 r. sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień wdowy po kombatancie I. oddala skargę, II. zasądza od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz radcy prawnego R. N. kwotę [...] obejmującą wynagrodzenie za zastępstwo prawne udzielone skarżącej na zasadzie prawa pomocy oraz należny podatek od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją
z dnia [...] r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 20 ust. 3 w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /tekst j. Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371/, zwanej dalej ustawą o kombatantach, po rozpoznaniu wniosku z dnia [...]r., odmówił Z. S. przyznania uprawnień przysługujących wdowie po zmarłym mężu, kombatancie J. S.
Z treści uzasadnienia tej decyzji wynika, że przyczyną negatywnego rozpatrzenia wniosku było ustalenie, że w sprawie zachodzą wymienione w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit.c ustawy o kombatantach przesłanki wyłączające możliwość zachowania uprawnień kombatanckich przez J. S., gdyby żył. Organ ustalił bowiem, że zmarły mąż wnioskodawczyni pełniąc służbę w Milicji Obywatelskiej brał udział w zwalczaniu organizacji i osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, czyli prowadził działalność operacyjną przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu.