Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Lu 752/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Stażysta Paulina Gąsławska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień wdowy po kombatancie oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek W. K. utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...], którą odmówił przyznania jej - jako wdowie po zmarłym B. K. - uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w świetle obowiązujących przepisów, uprawnienia kombatanckie mogą być przyznane żonie zmarłego kombatanta tylko wówczas, gdyby uprawnienia takie mogły być zachowane przez zmarłego kombatanta.
W ocenie organu, w niniejszej sprawie taka sytuacja nie zachodzi, bowiem B. K. uzyskał uprawnienia kombatanckie decyzją Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD w C. z dnia 22 września 1976 r. wyłącznie z tytułu walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej w okresie od 13 listopada 1945r. do 30 sierpnia 1948r., zaś zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach pozbawia się uprawnień kombatanckich osobę, była zatrudniona w aparacie bezpieczeństwa i w związku z tą działalnością wykonywała zadania związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej, ponadto osoba taka nie może uzyskać uprawnień kombatanckich nawet, gdyby z innego tytułu przysługiwały jej takie uprawnienia.