Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. II SA/Łd 1005/07
Dnia 21 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Grzegorz Szkudlarek Sędziowie Sędzia NSA: Anna Stępień Sędzia WSA: Jolanta Rosińska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2008 roku przy udziale - sprawy ze skargi H. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień dla wdowy po kombatancie 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...]; 2. zasądza od organu administracji - Kierownika Urzędu do Spaw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej - H. P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 20 ust. 3 w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. - Dz.U. z 2002r., nr 42, poz. 371 ze zm.), Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił przyznania H. P. uprawnień określonych w art. 20 ust. 2 wskazanej ustawy w związku z ust. 3 tego przepisu.
W uzasadnieniu organ podał, że mąż strony - E. P. nabył uprawnienia kombatanckie z byłego ZBoWiD w Ł. z tytułu "służby w odrodzonym WP" w okresie od 23 kwietnia do 9 maja 1945r. i "walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej" w okresie od 24 maja 1945r. do 31 grudnia 1947r.". Decyzją z dnia [...] o zmianie tytułów i okresów działalności kombatanckiej Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał E. P. uprawnienia kombatanckie z następujących tytułów: służba w Wojsku Polskim podczas działań wojennych w okresie od kwietnia do maja 1945r., zachowania uprawnień przyznanych przez ZBoWiD w okresie od maja 1945r. do czerwca 1947r. oraz potwierdzenia uprawnień przyznanych przez ZBoWiD w okresie od lipca do grudnia 1947r. W okresie zaliczonym jako działalność kombatancka mąż strony pełnił służbę wojskową w jednostkach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W piśmie z dnia 7 marca 2007r. Instytut Pamięci Narodowej podał, że 3 Brygada Pułk KBW, w której służył E. P. w latach 1945 - 1946 walczyła z UPA, Narodowymi Siłami Zbrojnymi oraz innymi ugrupowaniami. Natomiast 8 Pułk, w którym służył w latach 1948 - 54 walczył z Konspiracyjnym Wojskiem Polskim, Armią Krajową oraz innymi formacjami. Następnie, przytaczając treść art. 20 ust. 3 i art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego organ administracji podniósł, że uprawnienia wdowy po kombatancie mają charakter pochodny, a ich nabycie uzależnione jest od tego, czy pierwotnie uprawniony do nich współmałżonek zachowałby je, gdyby żył. Uprawnienia wdowy po kombatancie, jakkolwiek pochodne statusu męża, powinny być oceniane z uwzględnieniem jej osobistej sytuacji prawnej. Ponowna ocena uprawnień zmarłego męża nie jest więc postępowaniem weryfikacyjnym osoby zmarłej, lecz ustaleniem przesłanek rozstrzygnięcia sprawy w przedmiocie uprawnień przysługujących wdowie. Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest zaliczany do aparatu bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego. Zdaniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zmarły mąż strony pełniąc służbę w jednostkach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a więc w aparacie bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa lub Informacji Wojskowej, podczas i w związku z tą działalnością wykonywał zadania operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.