Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 marca 2009 r., sygn. II SA/Op 14/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant : st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 marca 2009 roku sprawy ze skargi I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie zaliczki alimentacyjnej oddala skargę.

Uzasadnienie

I. S. pismem z dnia 6 lipca 2008r., które wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Izbicku w dniu 6 sierpnia 2008r. wystąpiła z wnioskiem o wypłacenie jej zaległych zaliczek alimentacyjnych, których jej nie przyznano z uwagi na ponowne zawarcie małżeństwa. W uzasadnieniu wniosku wskazała, iż podstawą jej żądania jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a nadto, iż nie posiada decyzji odmownej, gdyż wówczas obowiązujące przepisy nie uprawniały jej do uzyskania zaliczki alimentacyjnej. Informację taką uzyskała wówczas od urzędniczki.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Izbicku, działający z upoważnienia Wójta Gminy Izbicko, decyzją z dnia [...], Nr [...], na podstawie art. 149 § 3 K.p.a. w zw. z art. 148 § 1 K.p.a. oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 czerwca 2008r.; sygn. akt P 18/06 (Dz.U. z 7 lipca 2008r., NR 119, poz.770) odmówił wznowienia postępowania w sprawie przyznania zaliczki alimentacyjnej. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż zarówno z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, jak również wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 czerwca 2008r. wynika, że uprawnionym do wniesienia żądania o wznowienie postępowania są jedynie te osoby, które w okresie obowiązywania przepisów art. 2 pkt 5 lit. a oraz art. 29 ust. 1 ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej otrzymały decyzje o odmowie przyznania zaliczki z uwagi na nie spełnienie warunków określonych tymi przepisami lub, którym w drodze decyzji ograniczono prawo do zaliczki tylko na okres wskazany w art. 29 ust. 1 w/w ustawy. Nadto organ zauważył, iż osoby takie stosownie do art. 145a K.p.a. w terminie miesiąca od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego tj. do 7 sierpnia 2008r. mają prawo do wniesienia skargi o wznowienie postępowania. Dalej uzasadniał organ, iż wnioskodawczyni nie złożyła w 2005r. wniosku o przyznanie zaliczki alimentacyjnej, a tym samym nie została wydana decyzja o odmowie jej przyznania z uwagi na fakt, że w 2005r. nie była osobą samotnie wychowującą dziecko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00