Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 marca 2009 r., sygn. I SA/Gl 959/08
Skoro przychod z planowanej sprzedaży dotyczy nieruchomości o charakterze niemieszkaniowych, należących do małżonków B. na zasadach ustawowej wspólności małżeńskiej, wykorzystywanych przez małżonka wnioskodawczyni na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a składniki te stanowią środki trwale i jako takie winny być objęte ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to przychodu tego nie można kwalifikować jako przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2009 r. sprawy ze skargi E. B. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 8 kwietnia 2008 r. wpłynął do organu upoważnionego w imieniu Ministra Finansów do wydania interpretacji wniosek E. B. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, sprzedaży stanowiących współwłasność nieruchomości niemieszkalnych, wydzierżawionych w ramach prowadzonej przez małżonka wnioskodawczyni pozarolniczej działalności gospodarczej.
Strona wskazała okoliczności stanu faktycznego, z którego wynika, że 1 lutego 2001 r. nabyła wspólnie z mężem oraz osobami trzecimi, dwie nieruchomości położone w R. oraz nieruchomości w O. Nieruchomości te weszły w skład ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej wnioskodawczyni i jej męża. Następnie, w związku z tym, że na podstawie art. 36 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek wnioskodawczyni uprawniony był do samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym, część nieruchomości została wydzierżawiona przez małżonka wnioskodawczyni podmiotom gospodarczym. Nieruchomości zostały oddane w części w dzierżawę przedsiębiorcom, w związku z czym małżonek wnioskodawczyni wystawiał faktury VAT, a w pozostałej części nie były one wykorzystywane w jakikolwiek sposób. Dzierżawa nieruchomości odbywała się w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej przez męża wnioskodawczyni (wynajem nieruchomości na własny rachunek - [...]). We wniosku zaznaczono, że planowana sprzedaż ww. nieruchomości nie nastąpi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (nie zostały one ujęte w prowadzonej przez męża wnioskodawczyni ewidencji środków trwałych, ponadto były one zabudowane). Przedmiotem sprzedaży jest zbycie udziałów wnioskodawczyni i jej małżonka w ww. nieruchomości, która była wydzierżawiana przez małżonka wnioskodawczyni. Nieruchomości te są zabudowane budynkami o charakterze ściśle przemysłowym.