Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. I SA/Lu 106/09

 

I SA/Lu 106/09 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 lipca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie Sędzia NSA Irena Szarewicz - Iwaniuk, Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz / sprawozdawca /, Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi K. Ł. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżony akt; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz K. Ł. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym aktem Dyrektor Izby Skarbowej, działając z upoważnienia Ministra Finansów, na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. / oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego / Dz. U. Nr 112, poz. 770 / orzekł, że nie jest prawidłowe stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, złożonym organowi 11 sierpnia 2008 r., w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej uzasadniał, że podatnik przedstawił we wniosku stan faktyczny, w którym prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod firmą A., opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem liniowym 19%. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzona działalność polega na świadczeniu usług serwisowych związanych z ogumieniem samochodów. W 1997 r. nabył aktem notarialnym prawo wieczystego użytkowania niezabudowanych działek gruntu o numerach ewidencyjnych: [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...]. To prawo nabył do majątku odrębnego, do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej pod firmą A., na cele związane tą działalnością gospodarczą. Na działce o numerze [...] usytuowany jest budynek warsztatu, magazynowy oraz budowle w postaci utwardzenia placu, przyłączy kanalizacyjnych, wodnych i energetycznych, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Na działce o numerze [...], usytuowana jest stacja tankowania gazem, odcinek dojazdowy utwardzonego placu. Budowla ta została nabyta przez podatnika w czerwcu 2001 r. Powyższe środki trwałe ujęte są w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Prawo wieczystego użytkowania działek gruntu opisanych wyżej nie zostało ujęte w tej ewidencji ze względu na fakt, że nie mogło być amortyzowane dla celów podatku dochodowego. Obecnie podatnik planuje zbyć prawo wieczystego użytkowania działek gruntu za wynagrodzeniem innej jednostce gospodarczej z przeznaczeniem pod zabudowę, z wyłączeniem działki gruntu o numerze [...], oraz nieruchomości i budowli na niej położonych. Przedmiotem działalności gospodarczej podatnika nie jest obrót nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00