Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 marca 2009 r., sygn. II SA/Gl 1197/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2009 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o. o. w L. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia danych z operatu ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.
Uzasadnienie
We wniosku z dnia [...] r. do Urzędu Miasta B. "[...]" Sp.
z o.o. w L. zwróciła się o udzielenie informacji czy A. F. jest lub był właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, budynków lub lokali położonych w mieście B., z jednoczesnym podaniem numerów ksiąg wieczystych bądź zbioru dokumentów prowadzonych dla tych nieruchomości. Wnioskodawczyni stwierdziła, że A. F. jest jej dłużnikiem ( co wynika z dołączonych do wniosku dokumentów ) i uzyskane informacje chce wykorzystać w postępowaniu egzekucyjnym.
Po rozpatrzeniu tego wniosku Prezydent Miasta B. postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] odmówił udostępnienia objętych nim danych w oparciu o ewidencję gruntów i budynków. Jako podstawę postanowienia podał art. 219 w zw. z art. 217 § 2 pkt 2 Kpa oraz art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz. U. z 2005 r. nr 240 poz. 2027 ze zm., zwanej dalej Prawem geodezyjnym i kartograficznym). W uzasadnieniu stwierdził, że w świetle treści art. 24 ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego wypisy z operatu ewidencyjnego mogą być wydawane na żądanie podmiotów w operacie tym ujawnionych a w odniesieniu do innych podmiotów gdy wykażą one istnienie w tym zakresie swojego interesu prawnego. W celu wykazania tego interesu powinny te podmioty wskazać przepis prawa powszechnie obowiązującego, na podstawie którego można żądać tego rodzaju czynności organu. Żądanie udostępnienia danych z ewidencji powinno dotyczyć przy tym konkretnej nieruchomości a nie danych jej właściciela. Nie może ono bowiem zmierzać do poszukiwania majątku dłużnika. Do tego właściwy jest komornik i w pewnych sytuacjach sąd powszechny, jako organy egzekucyjne. Może to przy tym nastąpić w trybie art. 760 - 762, art. 7971 i art. 913 - 920 kpc. W tym względzie powołał się organ orzekający na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w wyroku z dnia 22 lutego 2007 r. sygn. akt I OSK 560/06.