Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 marca 2009 r., sygn. IV SA/Gl 746/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2009 r. sprawy ze skargi J.O. na decyzję Wojewody Ś. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie należności przedemerytalnych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu L. z dnia [...]r. nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w L., działającego z upoważnienia Starosty [...] , z dnia [...] r. nr [...] przyznano J. O. prawo do zasiłku przedemerytalnego od dnia [...] r. w wysokości [...] zł, wobec spełnienia warunków do jego pobierania, co wynikało z przedstawionej dokumentacji.
Postanowieniem z dnia [...] r., wydanym na podstawie art. 145 § 1 pkt 1, art. 147, art. 149 § 1 i art. 150 k.p.a., Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wznowił z urzędu postępowanie w sprawie zakończonej powyżej powołaną decyzją, gdyż dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne okazały się fałszywe. Jak bowiem wskazano w dniu [...] r. do Powiatowego Urzędu Pracy w L. wpłynął odpis prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w L. II Wydział Karny, uznającego J. O. winnym tego, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - uzyskania świadczenia w postaci zasiłku przedemerytalnego, przedłożył jako autentyczne sfałszowane dokumenty wprowadzając w ten sposób organ zatrudnienia w błąd, co do spełnienia przez niego warunków odnośnie okresu zatrudnienia wymaganego do jego pobierania.
Następnie decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wskazany wyżej organ zatrudnienia, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1, art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a., orzekł o uchyleniu decyzji z dnia [...] r. i odmówił przyznania J. O. prawa do zasiłku przedemerytalnego od dnia [...] r.
W motywach uzasadnienia wskazano, że zgodnie z art. 37j ustawy z dnia 13.12.1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6 poz. 56 ze zm.) zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie spełniającej określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku oraz posiadającej okres uprawniający do emerytury, jeżeli posiada okres uprawniający do zasiłku wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn lub posiada okres uprawniający do zasiłku wynoszący 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W dniu [...] r., tj. w dniu rejestracji strona udokumentowała okres zatrudnienia w łącznym wymiarze 35 lat 8 miesięcy. Natomiast z prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w L. wynika, iż strona w dniu rejestracji przedłożyła w Powiatowym Urzędzie Pracy jako autentyczne sfałszowane dokumenty w postaci świadectwa pracy wystawionego przez przez Przedsiębiorstwo [...] Oddział Terenowy w L., w którym przerobiono datę wystawienia oraz datę końcową okresu zatrudnienia strony oraz podrobione w całości świadectwo pracy z Gminnej Spółdzielni "[...] w P. Okresy zatrudnienia w tych zakładach nie mogą zatem zostać zaliczone do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do zasiłku przedemerytalnego. Nieuwzględnienie wymienionych okresów zatrudnienia powoduje, że strona nie legitymuje się, co najmniej 35 letnim okresem zatrudnienia. Wskazano, że ze zgromadzonego materiału wynika również, że strona w dniu rejestracji nie udokumentowała okresów wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nadto odnosząc się do przedłożonych przez stronę w toku postępowania dokumentów w postaci zeznań świadków sporządzonych na okoliczność potwierdzenia okresu zatrudnienia w GS "[...] w Ł. oraz świadectw wykonywania prac w szczególnych warunkach w Przedsiębiorstwach [...] w C. i L. oraz zaświadczenia potwierdzającego , iż strona w okresie od [...] do [...] r. była właścicielem samochodu ciężarowego organ wyjaśnił , że dokumenty te obejmują zakwestionowane przez Sąd w postępowaniu karnym okresy zatrudnienia. Zdaniem organu nie można obejść prawomocnego wyroku karnego stwierdzającego nieprawdziwość świadectwa pracy za okres od dnia [...] r. do dnia [...] r. w ten sposób, ze uzna się iż przedstawione przez stronę zeznania świadków te okresy potwierdzają. W tej sytuacji organ stwierdził brak podstaw do uznania złożonych przez stronę dokumentów za potwierdzające okresy zatrudnienia i uzasadniające przyznanie prawa do zasiłku przedemerytalnego. Organ zaznaczył również, że przedstawione świadectwa wykonywania prac w szczególnych warunkach wskazują zatrudnienie w okresie krótszym niż 15 lat.