Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. I SA/Wr 1235/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Maria Tkacz - Rutkowska Sędziowie: Sędzia WSA - Marek Olejnik Asesor WSA - Dagmara Dominik (sprawozdawca) Protokolant: Paulina Wódka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 lutego 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi Z. Ż. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług: I) uchyla interpretację indywidualną; II) zasądza na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżący złożył w dniu [...]r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zawarł następujący stan faktyczny. W 1991 r. na mocy darowizny nabył nieruchomość rolną (działka nr [...]) o powierzchni [...]ha we wsi K. (gmina W. M.). W roku 2004 podzielił grunt we własnym zakresie na działki rolne nr [...] [...] oraz wytyczył drogi dojazdowe pomiędzy nimi o nr [...]; [...] i [...]. W 2006r. skarżący darował działkę nr [...] swoje córce i zięciowi - małżeństwu K. W 2007 r. sprzedał 4 działki rolne nr [...]; [...]; [...]i [...]. Zgodnie z nakazem Urzędu Skarbowego w T. zapłacił VAT 22% od sprzedaży każdej z działek. W związku z powyższym zadał pytanie czy słusznie osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, będąca jedynie osobą fizyczną wyzbywająca się majątku osobistego dokonała zapłaty VAT, w związku ze sprzedażą działek rolnych. Skarżący uważa, że osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, a wyzbywająca się majątku prywatnego, nie podlega , zgodnie z przepisami unijnymi VAT. Zamiar częstotliwości ma jedynie zastosowanie do osób prowadzących działalność gospodarczą. Powołał się również na wyroki sądów administracyjnych oraz wyroki ETS.
Pismem z dnia [...]r. wezwano skarżącego do uzupełnienia przedmiotowego wniosku. W piśmie z dnia [...]r. skarżący wyjaśnił, że na przedmiotowym gruncie nie prowadził i nadal nie prowadzi działalności rolniczej poza faktem, że w latach 90 uprawiał część pola na własne potrzeby. Nigdy tez nie uzyskiwał korzyści materialnych z uprawy ww. gruntu. Nie ma statusu rolnika ryczałtowego, gdyż nigdy nie dokonywał sprzedaży jakiegokolwiek płodu rolnego. Nie prowadził nigdy działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej. Dokonał rejestracji VAT w lipcu 2007 po otrzymaniu interpretacji w Urzędzie Skarbowym w T. co do obowiązku zapłaty VAT z tytułu sprzedaży 2 działek rolnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right