Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 marca 2009 r., sygn. I SA/Wr 1214/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Lidia Błystak, Asesor WSA Dagmara Dominik, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 lutego 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi R. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi R. S. (zwanego dalej wnioskodawcą, skarżącym) jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów, z dnia [...], nr [...], uznająca za nieprawidłowe stanowisko podatnika w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Zaskarżona interpretacja została oparta o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dnia [...] (złożonym w dniu [...] wnioskodawca wskazał, że wraz z żoną mają gospodarstwo rolne od roku 1988 i prowadzą działalność rolniczą jako rolnicy ryczałtowi. Grunty wchodzące w skład gospodarstwa nabyli na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia [...] oraz na podstawie umowy kupna-sprzedaży z dnia [...], od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wszystkie posiadane grunty rolne, o powierzchni 30 hektarów, wykorzystywane były w pełni do celów rolniczych. Wytwarzane produkty częściowo były sprzedawane, a częściowo wykorzystywane przez wnioskodawcę we własnym gospodarstwie jako pasza w hodowli bydła. W roku 2007 ze względów finansowych wnioskodawca przekształcił część gruntów rolnych w działki budowlane, które zamierza sprzedać, a uzyskane fundusze przeznaczyć na modernizację gospodarstwa rolnego. W związku z tym wystąpił z pytaniem, czy sprzedaż działek budowlanych przez rolnika ryczałtowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) według stawki 22% w sytuacji, gdy powyższe działki powstały w wyniku przekształcenia gruntów rolnych, które zawsze służyły do prowadzenia działalności rolniczej i nie zostały nigdy nabyte z zamiarem dalszej odsprzedaży. Zdaniem wnioskodawcy, taka sprzedaż nie powinna być w jego sytuacji opodatkowana, gdyż kupowane przez niego grunty rolne nie stanowiły towaru przeznaczonego na dalszą sprzedaż, a obecna decyzja jest podyktowana niską opłacalnością rolnictwa i potrzebą zmodernizowania gospodarstwa rolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00