Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Po 873/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędziowie NSA Jerzy Małecki (spr.) WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi K. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania interpretacji z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. (Ministra Finansów) kwotę [...] zł. (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania. /-/ K.Pawlicki /-/ M.Skwierzyńska /-/ J.Małecki
Uzasadnienie
W dniu [...] K. P. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu. W wniosku tym przedstawił następujący przyszły stan faktyczny. Wynika z niego, iż wnioskodawca w 1982 r. nabył, w drodze umowy kupna-sprzedaży, grunt rolny o pow. ok. [...] ha i od tego czasu zaczął samodzielnie prowadzić działalność rolniczą. W 1997 r. zainteresowany podjął pracę na podstawie umowy o pracę poza gospodarstwem, a prowadzenie działalności rolniczej zaczął traktować marginalnie. Natomiast po wejściu w życie przepisów o podatku VAT, obejmujących zakresem także rolników, zainteresowany korzystał z ustawowego zwolnienia od tego podatku (uzyskał status rolnika ryczałtowego).
Pod koniec 2003 r. grunt ten, uchwałą samorządu lokalnego, został przekwalifikowany na teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W 2004 r. wnioskodawca dokonał podziału części tego gruntu z zamiarem sprzedaży kilku niezabudowanych działek. W związku z tym, w dniu [...] zwrócił się on z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o odpowiedź, czy w powyższej sytuacji zostanie podatnikiem podatku VAT i zobowiązany będzie do zapłaty tego podatku przy sprzedaży działek. Uzyskana twierdząca odpowiedź została zmieniona przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. pismem nr [...] z dnia [...] (w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że: "Aby dostawa terenów budowlanych podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być dokonana przez podatnika VAT w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, a grunt musi wchodzić w skład majątku firmy. Prowadzona przez rolników dostawa działek budowlanych, powstałych w wyniku przekształcenia na tereny budowlane gruntów rolnych stanowiących majątek osobisty rolnika, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right