Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. I SA/Sz 630/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Joanna Marska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 lutego 2009 sprawy ze skargi W. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że zaskarżona interpretacja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 19 listopada 2007 r. W. M. złożył do Dyrektora Izby Skarbowej w B. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek. Z opisu stanu faktycznego wynikało, że w 1991 roku wnioskodawca zakupił, jako osoba fizyczna, niezabudowaną działkę gruntu nr [...] "na potrzeby własne". Wnioskodawca "nie posiada obecnie potrzeby użytkowania przedmiotowej nieruchomości w całości i zamierza przeprowadzić postępowanie podziałowe, w wyniku którego z nieruchomości powstanie ok. 10 działek". Projektowane działki będą mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkalno-pensjonatowe - co potwierdziła decyzja Burmistrza Miasta i Gminy Cz. o warunkach zabudowy. Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia kilku działek powstałych po podziale nieruchomości. Obecnie wnioskodawca jest przedsiębiorcą, jednak dokonane nabycie działki i jej użytkowanie nie było związane z żadną działalnością gospodarczą, lecz nastąpiło do majątku osobistego wnioskodawcy.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, wnioskodawca zadał następujące pytanie: "czy z przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że W. M. będzie uznany za podatnika podatku VAT i będzie w związku z tym zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości niezabudowanych powstałych z podziału działki nr [...] (...) w przypadku gdy postanowi je zbyć, mając na uwadze, że podatnik nabył wskazaną nieruchomość przed podziałem w roku 1991 nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, lecz prywatnie, do swego majątku osobistego niezwiązanego z działalnością gospodarczą w celu spożytkowania na własne potrzeby".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00