Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. II SA/Op 276/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz - spr. Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 stycznia 2009r. sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez Z. M. jest decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...], nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...] nakazującą małżonkom G. B. i Z. M. rozbiórkę obiektu budowlanego wybudowanego na posesji przy ul. [...] w O., składającego się z garażu oraz wiaty, dobudowanego do istniejącego budynku mieszkalnego usytuowanego jak na mapie sytuacyjnej stanowiącej załącznik Nr 1 do decyzji, którą należało wykonać przez rozbiórkę samowolnie wykonanych elementów zaznaczonych na szkicu stanowiącym załącznik Nr 2 do decyzji.

Z przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu akt sprawy administracyjnej wynikało, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., w następstwie pisma T. L. z dnia 5 lipca 2001 r., wszczął postępowanie administracyjne w zakresie budowy obiektu budowlanego na posesji przy ul. [...] , o czym zawiadomił pismem z dnia 13 lipca 2001 r.

W sprawie tej orzeczenia organów nadzoru budowlanego podlegały już trzykrotnie ocenie sądowej. Każdorazowo Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdzając naruszenie przepisów postępowania w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy, uchylał z mocy art. 145 § 1 pkt. 1 litera c P.p.s.a. decyzje organów pierwszej i drugiej instancji.

W szczególności wyrokiem z dnia 9 czerwca 2004 r., sygn. akt II SA/Wr 97/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, stwierdzając naruszenie przepisów postępowania, uchylił decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...], nr [...], oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia 2 sierpnia 2001, nr [...], nakazującą G. i Z. M. rozbiórkę budowanego garażu na posesji przy ul. [...] w O. W wyroku tym Sąd uznał, iż rozstrzygnięcie organów nie czyni zadość wymaganiu sformułowania go precyzyjnie, jasno i wyczerpująco, w sposób niedopuszczający możliwości różnej interpretacji. Przyjmując jako bezsporne, iż roboty budowlane objęte postępowaniem prowadzone były bez pozwolenia, czy też zgłoszenia oraz wskazując, iż w toku postępowania organy ustaliły, że dokonano wybudowania muru w granicy działki oraz dwóch ścian, a także położono belki (krokwie) i dachówki, jako istotne naruszenie Sąd wskazał, brak sprecyzowania w treści nakazu które z wybudowanych elementów zostały przez organy uznane w trybie art. 3 Prawa budowlanego za obiekt nazwany garażem i które w jego ocenie zostały wybudowane bez zezwolenia. Określając, iż jednym z elementów jest wybudowany w granicy działki mur o wysokości 1,85 m, Sąd zauważył, iż zgodnie z przepisami Prawa budowlanego obowiązującymi od dnia 24 grudnia 1997 r. żadne ogrodzenia nie wymagają pozwolenia na budowę, natomiast zgłoszenia wymaga jedynie budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,20 m (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy). Dalej powołując się na art. 48 Prawa budowlanego wskazał na możliwość nakazania rozbiórki tylko w takim zakresie, w jakim wybudowano obiekt bez wymaganego pozwolenia na budowę oraz niemożność nakazania rozbiórki całego obiektu w razie ustalenia, że tylko pewna jego cześć została wybudowana bez wymaganego pozwolenia na budowę. Stosownie do tego stwierdził, iż z treści zaskarżonej decyzji nie wynika czy nałożony obowiązek dotyczy całego muru, czy jedynie jego części, a ponadto nie dokonano kwalifikacji pod kątem ustalenia czy mur wzniesiony w granicy działki w całości, czy w części, stanowi ogrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00