Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. II SA/Łd 962/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Gortych - Ratajczyk, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2009r. na rozprawie sprawy ze skargi B. i A. małż. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy podjęcia zawieszonego postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...]r. znak: [...] Prezydent Miasta Ł. na podstawie art. 97 §2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) odmówił podjęcia zawieszonego postępowania z wniosku A. i B. małż. R. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, nieruchomości gruntowej położonej w Ł. przy ul. A [...], działka nr 176.
Wyjaśniając podstawy rozstrzygnięcia organ przypomniał, iż A. i B. małż. R. wnioskiem z dnia 16 lipca 2001r. wystąpili o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do przedmiotowej nieruchomości gruntowej. Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2004r. Prezydent Miasta zawiesił postępowanie z uwagi na ustalenie, iż w sądzie powszechnym toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego z dnia 2 września 1988r. oraz umowy z dnia 7 września 1993r. Następnie w dniu 15 kwietnia 2008r. wpłynął do Urzędu Miasta wniosek A. i B. małż. R. o podjęcie zawieszonego postępowania, którzy podnieśli, iż w chwili obecnej nie toczy się żadne postępowanie w sądzie powszechnym, które byłoby wytoczone przed 13 grudnia 2004r., a którego przedmiotem byłoby rozwiązanie przedmiotowych umów. Prezydent Miasta wskazał, iż po zapoznaniu się z materiałem sprawy ustalił, iż przyczyny zawieszenia postępowania nie ustąpiły i postępowanie nie może zostać podjęte, zaś okoliczność ta uzasadnia odmowę podjęcia zawieszonego postępowania.