Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wa 845/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) Sędziowie: WSA Dariusz Chaciński WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant specjalista Anna Jurak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2010 r. sprawy ze skargi H. C., D. Z. i M. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowienie z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. po rozpatrzeniu zażalenia H. C., D. S. i M. S. na postanowienie Prezydenta W. nr [...] z [...] sierpnia 2009 r. o zawieszeniu postępowania w sprawie rozpoznania wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w W. przy ulicy [...] stanowiącej działki ewidencyjne nr [...] z obrębu [...] uregulowanej w księdze wieczystej [...], utrzymało w mocy postanowienie organu I instancji.

W uzasadnieniu organu wskazał, że postanowieniem z [...] sierpnia 2009 r. Prezydent W. zawiesił postępowanie w sprawie rozpoznania wniosku wyżej wskazanych osób o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w W. przy [...] stanowiącej działki ewidencyjne nr [...]. W uzasadnieniu wyjaśniono, że w jednej księdze wieczystej objęte są trzy działki ewidencyjne i dwie nieruchomości (działka nr [...] stanowiąca własność Miasta [...] oraz nr [...] stanowiące własność Skarbu Państwa). Sąd Wieczysto-Księgowy oddalił wniosek o odłączenie działek ewidencyjnych nr [...] z wyżej wskazanej księgi wieczystej. W ocenie organu I instancji zagadnieniem wstępnym w postępowaniu o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest usunięcie niezgodności pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym powstałym na skutek dwóch decyzji administracyjnych, które może nastąpić jedynie w drodze powództwa przed sądem powszechnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00