Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. II SA/Gl 1063/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.),, Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2009 r. sprawy ze skargi J. J. i D. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta B. zatwierdził projekt budowlany oraz udzielił J. J. i D. S. pozwolenia na budowę pawilonu handlowo-biurowego na działkach nr [...],[...] i [...], położonych przy ul. [...] w B.

Następnie kolejną decyzją tego organu z dnia [...] r. stwierdzono wygaśnięcie powyższej decyzji na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 kpa. Jednakże wskutek odwołania inwestorów decyzją Wojewody Ś. z dnia [...] r. uchylono rozstrzygnięcie organu I instancji i przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Po ponownym rozpoznaniu sprawy Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] r. powtórnie stwierdził wygaśnięcie decyzji z dnia [...] r. i nadał rozstrzygnięciu rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja ta została uchylona i sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia na mocy decyzji Wojewody Ś. z dnia [...] r. Organ odwoławczy polecił wówczas zapewnienie stronom czynnego udziału w postępowaniu oraz wyjaśnienie, czy i jakie działania inwestorskie zostały wykonane po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.

Wreszcie, po ponownym rozpoznaniu sprawy decyzją z dnia [...] r.

nr [...], podjętą z up. Prezydenta B. na podstawie art. 162 § 1 pkt 2 i § 3 kpa w zw. z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) oraz art. 108

§ 1 kpa, po raz kolejny stwierdzono wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę i nadano rozstrzygnięciu rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu organ I instancji po zrelacjonowaniu przebiegu dotychczasowego postępowania i powołując się na wynik oględzin nieruchomości w dniu [...] r., utrwalonych dokumentacją fotograficzną, przeprowadzonych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z udziałem przedstawiciela organu w trakcie których nie stwierdzono rozpoczęcia jakichkolwiek robót budowlanych, uznał że wpisy do dziennika budowy z lat [...] o prowadzeniu robót budowlanych - ziemnych, są nieprawdziwe. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy w ocenie organu jest także fakt ukarania D. S. na mocy prawomocnego wyroku nakazowego Sądu Rejonowego w B. z dnia 5 lipca 2005 r. sygn. akt VIII W 475/05 za wykroczenie z art. 10 ust. 2 i 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w związku z ustaleniami Straży Miejskiej z dnia [...] r. i [...] r., udokumentowanym materiałem fotograficznym, iż na terenie przeznaczonym pod planowaną inwestycję zalegają śmieci w postaci papierów i opakowań. Wreszcie, organ I instancji wskazał, że Ś. Wojewódzki Konserwator Zabytków dopiero decyzją z dnia [...] r. zezwolił na nieodpłatne usunięcie [...] drzew i [...] m2 krzewów z przedmiotowej nieruchomości, co oznacza, że w [...] r. działka porośnięta była zielenią i nie mogła być placem budowy. Potwierdzeniem faktu, że do końca [...] r. na przedmiotowym terenie nie prowadzono robót budowlanych w ocenie organu I instancji są też oświadczenia P. K. - Proboszcza Rzymsko-Katolickiej Parafii [...] w B., B. K. - Dyrektora [...] oraz D. D. - Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji [...] w B. Na tej podstawie organ I instancji w konsekwencji ustalił, iż budowa została jedynie geodezyjnie wytyczona, co potwierdza wpis w dzienniku budowy. Nawet gdyby zaś uznać wątpliwe wpisy z lat [...], to i tak zdaniem organu, ostatni, dotyczący prowadzenia robót budowlanych, został dokonany w dniu [...] r., jako że wpisy z dnia [...] i [...] r. jedynie potwierdzają brak prowadzenia robót budowlanych. W tej też sytuacji rozpoczęcie robót w [...] r. nastąpiło po ponad dwuletniej przerwie, co skutkowało wygaśnięciem pozwolenia na budowę oraz podjęciem działań przez organ nadzoru budowlanego wobec prowadzenia prac budowlanych bez wymaganego zgłoszenia przystąpienia do ich wykonywania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00