Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Wa 2051/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (spr.), Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi S. D. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] maja 2008 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej - po rozpatrzeniu odwołania S. D., prowadzącego działalność gospodarczą: "Przedsiębiorstwo W." - utrzymał w mocy decyzję Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...] o odmowie umorzenia należności z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak wynika z akt sprawy wnioskiem z dnia 17 lipca 2007 r. Skarżący S. D., prowadzący działalność gospodarczą: "Przedsiębiorstwo W.", wystąpił o umorzenie należności z tytułu wpłat na Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. We wniosku tym wskazał, że stan zatrudnienia w powyższej firmie przekroczył 25 osób od dnia 1 stycznia 2005 r. w związku z przyjęciem do pracy pracowników zatrudnionych w innej działającej wówczas jego firmie. W związku z tym od miesiąca lutego 2005 r. powstał obowiązek wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jednak na skutek niedopatrzenia głównego księgowego lub niejasnych przepisów nie złożył odpowiednich deklaracji. Obowiązek ten istniał do kwietnia 2007 r.

Podniósł, że powodem jego prośby o umorzenie przedmiotowych zaległości jest splot dwóch niespodziewanych zdarzeń, które miały miejsce w IV kwartale 2006 r. W ciągu jednego dnia 12 pracowników wypowiedziało umowy o pracę, w tym wszyscy przedstawiciele handlowi, dyrektor do spraw sprzedaży, technolog, magazynier. Drugim ciosem było zerwanie umowy o współpracy (zawartej do 2017 r.) przez jego strategicznego kontrahenta "F." sp. z o.o., a co za tym idzie zablokowanie dostaw surowców, przejęcie odbiorców z jednoczesnym zakazem sprzedaży i dystrybucji materiałów zakupionych od "F." sp. z o.o. Wszyscy pracownicy, którzy złożyli wypowiedzenia pracują obecnie w "F." sp. z o.o., a powyższe działania miały na celu doprowadzić do wrogiego przejęcia jego firmy i w konsekwencji sparaliżowały jej działanie. Konieczność regulowania ciążących zobowiązań oraz brak jakiejkolwiek działalności spowodowały zator finansowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00