Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Wa 547/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Asesor WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi P. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

III SA/Wa 547/08

UZASADNIENIE

Indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] listopada 2007 r. Minister Finansów stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy P. W. (zwanego też dalej "Skarżącym"), zawarte we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007 r., a dotyczące ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jest nieprawidłowe. Interpretacja została wydana przy następujących okolicznościach faktycznych przedstawionych we wniosku:

Dnia 23 lutego 2007 r. matka Skarżącego zawarła z przyszłymi nabywcami, w formie aktu notarialnego, przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu w W., a także prawa własności budynku usytuowanego na tym gruncie, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Wartość zbywanych praw strony oceniły na 1 220 000 zł. Umowa sprzedaży miała być zawarta najpóźniej do dnia 18 maja 2007 r. Matka skarżącego otrzymała przy tym zadatek w wysokości 122 000 zł, poddany rygorom art. 394 Kodeksu cywilnego. Dnia 4 maja 2007 r. matka Skarżącego zmarła, zaś Skarżący został następnie uznany za testamentowego spadkobiercę zmarłej w 2/3 części, zaś w 1/3 części - wnuczka zmarłej. Drugi syn zmarłej został pominięty w testamencie, ale ma prawo do zachowku. Skarżący zamierza zrealizować umowę sprzedaży, zgodnie z zawartą umową przedwstępną. W domu mającym stanowić przedmiot sprzedaży zamieszkuje drugi syn zmarłej spadkodawczyni, wraz z rodziną. W wyniku sprzedaży tego domu będzie on zmuszony do opuszczenia nieruchomości i ewentualnego nabycia innego mieszkania. Skarżący zadał w związku z tym pytanie, czy biorąc pod uwagę, że obowiązek sprzedaży nieruchomości jest zobowiązaniem obciążającym spadek oraz biorąc pod uwagę art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej też dalej "ustawą") i fakt zamieszkiwania w zbywanym budynku syna zmarłej, Skarżący będzie zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży prawa użytkowania wieczystego i własności w wysokości 19% liczonego od ceny sprzedaży bez pomniejszenia ceny sprzedaży o koszty uzyskania przychodu poniesione przez spadkodawczynię.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00