Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1400/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA del. Marek Kraus, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi A. S. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. S. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżący - A.S., 5 listopada 2012 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Opisując zdarzenie przyszłe wskazał, iż posiada akcje na okaziciela i akcje imienne spółki komandytowo-akcyjnej oraz będzie posiadał takie akcje innych spółek komandytowo-akcyjnych ("SKA"). Jako akcjonariusz SKA Skarżący będzie miał udział w zyskach, które otrzyma na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. SKA, w której Skarżący jest akcjonariuszem, osiąga zyski ze sprzedaży rzeczy, praw majątkowych i świadczenia usług. W SKA występują też zdarzenia wskazane w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - dalej: "u.p.d.o.f.", które z mocy prawa uznaje się za przychody z działalności gospodarczej, np. odpłatne zbycie środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, otrzymywanie kar umownych oraz odsetek od środków na rachunkach bankowych związanych wykonywaną działalnością. SKA, w których Skarżący dopiero zostanie akcjonariuszem będą osiągały zyski ze sprzedaży rzeczy, praw majątkowych oraz świadczenia usług. Na potrzeby wniosku Skarżący przyjął, że w spółkach tych nie wystąpią inne zdarzenia gospodarcze wskazane w art. 14 ust. 2 u.p.d.o.f., z mocy prawa uznawane za przychody z działalności gospodarczej.