Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Gd 557/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Protokolant Starszy Referent Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 30 maja 2008 r. nr[...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej 1. oddala skargę; 2. przyznaje od Skarbu Państwa- Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku doradcy podatkowemu K. K. wynagrodzenie w kwocie brutto [...] ([...]) złotych tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

W dniu 25 czerwca 1993 r. S. K. i J. K. zawarli umowę spółki cywilnej w celu wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. W aneksie z dnia 1 maja 2001 r. wspólnicy zmienili treść umowy spółki A uzgadniając, że uczestniczą w zyskach i stratach w proporcji 10% - S. K. i 90 % - J. K. i w takich też proporcjach odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze sobą i ze spółką za jej zobowiązania.

Spółka A w złożonych deklaracjach podatkowych za miesiące luty, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2004 r. wykazała należny podatek VAT. Podatek ten nie został jednak wpłacony na rachunek urzędu skarbowego. Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzjami z dnia [...] nr [...] orzekł o solidarnej odpowiedzialności S. K. za zaległości podatkowe spółki A w podatku VAT za ww. miesiące.

Wnioskiem z dnia 8 sierpnia 2007 r. S. K. wystąpił o umorzenie ciążących na nim z ww. tytułu zobowiązań podatkowych, wskazując, że nie jest w stanie ich spłacić z uwagi na podeszły wiek i zły stan zdrowia. Wnioskodawca wskazał, że nie był wspólnikiem spółki A, a jedynie jej udziałowcem, mającym 10 % udziałów w spółce, co winno być uwzględnione przy ustaleniu wysokości ciążących na nim zobowiązań. We wniosku wskazano ponadto, że z uwagi na posiadane przez S.K. należności od Skarbu Państwa, ciążące na nim zobowiązania mogą ulec kompensacji. Wnioskodawca wyjaśnił, że w latach 1985 - 1991 był wykonawcą robót budowlanych na rzecz Oddziału B finansowanych z budżetu państwa. W 1992 r. Oddział B [...] uległ likwidacji i został sprzedany łącznie z należnościami z tytułu wykonanych przez wnioskodawcę robót budowlanych oraz niezbędnymi do zakończenia robót materiałami budowlanymi, co potwierdzają wyroki Sądu Wojewódzkiego. Do wniosku dołączono dokumenty obejmujące umowę spółki wraz z aneksem oraz szereg skierowanych do S. K. pism likwidatora Spółdzielni C , z których wynika, że jest ona zadłużona względem wnioskodawcy z tytułu robót budowlanych wykonanych na rzecz B. Z pism tych wynika jednocześnie, że w 1992 r. ogłoszona została upadłość B, a spłacane przez spółdzielnię zadłużenie było uzależnione od skuteczności dochodzonych przez nią roszczeń od syndyka masy upadłości B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00