Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 2120/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi I. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz I. K. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 marca 2008 r. skarżący - I. K. zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W uzasadnieniu wniosku przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że nieprowadząc działalności gospodarczej, dokonał wraz z żoną w 2007 r. zakupu czterech działek na terenie wsi K., gmina W.. W pierwszej kolejności została zakupiona działka nr [...]. W chwili jej nabycia wnioskodawca miał zamiar zakupić także działkę nr [...], a następnie scalić obie działki i wybudować tam dom mieszkalny dla własnych potrzeb. Ze względu jednak na duże utrudnienia z nabyciem działki o nr [...] (co było spowodowane skomplikowanym stanem prawnym tej nieruchomości), wnioskodawca zdecydował się na zakup innej działki o nr [...] i na tej właśnie działce zaplanował budowę domu. W trakcie 2007 r. wraz z żoną nabył także działkę o nr [...]. Została ona nabyta z zamiarem wybudowania na niej domu mieszkalnego dla jego córki, jednak jak wyjaśnił, ze względów osobistych, nieruchomość ta nie będzie mogła zostać wykorzystana przez córkę do celów mieszkaniowych. Wnioskodawca zakupił także działkę o nr [...]. Na decyzję o zakupie tej działki miał wpływ fakt, iż po oględzinach geologa okazało się, iż budowa domu na działce nr [...] będzie utrudniona, gdyż jest to działka podmokła. Stąd też, gdy pojawiła się możliwość nabycia działki nr [...] podjął decyzję o jej zakupie uznając, iż w dalszej kolejności podejmie wraz z żoną decyzję, którą z inwestycji (działkę nr [...] czy połączone działki [...] i [...]) potraktuje jako docelowe miejsce dla wybudowania domu mieszkalnego. Po uzyskanej ekspertyzie geodety wskazującej na możliwość podjęcia prac budowlanych na działce [...] pod warunkiem, iż grunt ten zostanie odpowiednio osuszony, wnioskodawca zdecydował się na wybudowanie domu na tej właśnie działce. Ze względu na fakt, iż w posiadaniu wnioskodawcy pozostawały działki o nr [...],[...] oraz [...], zdecydował się na ich sprzedaż. Jedna z działek, o nr [...] została sprzedana w listopadzie 2007 r. Pozostałe dwie działki (o nr [...] i [...]) decyzją Starosty Powiatowego w O. z [...] lutego 2008r. zostały scalone, a w efekcie scalenia utworzona została działka o nr [...]. Wyjaśnił, że w przyszłości planuje jej podzielenie i sprzedaż poszczególnych wydzielonych działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00