Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Wa 1311/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędziowie WSA Maria Tarnowska (spr.) Asesor WSA Agnieszka Miernik Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za prowadzenie placówki bez zezwolenia oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Pracy i Polityki Społecznej decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania J. G. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] wymierzającej karę pieniężną w wysokości 10.000 zł za prowadzenie bez zezwolenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, oznaczoną jako [...] dla [...] w miejscowości K. gm. C. - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Minister Pracy i Polityki Społecznej podał, że od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. odwołała się J. G. Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, działalność w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Wymóg uzyskania zezwolenia wynika z troski ustawodawcy o poziom usług świadczonych przez te placówki i konieczność ochrony praw osób w nich przebywających. Ograniczenie działalności gospodarczej przez wprowadzenie wymogu uzyskania zezwolenia dopuszcza Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 22, zgodnie z którym, ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right