Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Ol 467/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Piskozub (spr.) Sędzia WSA Wojciech Czajkowski Protokolant Marika Brzozowiec po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 10 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Ol 467/08

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania A. C. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" odmawiającą umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości w podatku od towarów i usług za październik 2000r., naliczonych na dzień wniesienia podania, tj. na 14 kwietnia 2008r., w kwocie 14.279,00 zł.

Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynika, iż:

Pismem z dnia 13 kwietnia 2008r., strona skarżąca zwróciła się z prośbą o umorzenie odsetek za zwłokę od zaległości w podatku od towarów i usług oraz kosztów egzekucyjnych. Wniosek uzasadniła tym, że zadłużając się w zakładzie pracy na okres pięciu lat, byłaby w stanie spłacić jednorazowo kwotę zaległości głównej w wysokości 10.406,90 zł. Podkreśliła, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o ulgę, zaległość względem budżetu państwa byłaby w całości uregulowana, gdyż nie widzi innego sposobu załatwienia sprawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, decyzją z dnia "[...]", w oparciu o przepisy art. 207 i art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa oraz § 15 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. Nr 165, poz. 1371 ze zm.), odmówił udzielenia wnioskowanej ulgi podatkowej. Uzasadniając powyższe wskazał, że przyznawanie ulg ma charakter wyjątkowy, a strona ani we wniosku, ani do protokołu nie podała żadnych nadzwyczajnych okoliczności, na powstanie których nie miała wpływu, bądź które powstały niezależnie od jej postępowania, a które uzasadniałyby przyznanie ulgi podatkowej. Wskazał, iż koszty utrzymania domu i rodziny, spłata zobowiązań, koszty leczenia w podanym zakresie, nie mają charakteru wyjątkowego i nie mogą stanowić automatycznie podstawy do przyznania ulgi podatkowej. Również konieczność zapewnienia sobie i rodzinie odpowiednich warunków bytowych, nie wyczerpuje przesłanek określonych w art. 67a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, gdyż są to wydatki ponoszone przez ogół społeczeństwa. Ponadto, zaległość nie powstała w związku ze szczególnymi zdarzeniami niezależnymi od sposobu postępowania strony, bądź spowodowanymi działaniami czynników, na które strona nie miała wpływu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00