Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Kr 565/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA: Małgorzata Brachel-Ziaja (spr.) Sędziowie Sędzia WSA: Aldona Gącecka-Duda Sędzia WSA: Piotr Głowacki Protokolant Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2001 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia lub zmiany ostatecznej decyzji; skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [....] .2001 r. znak [....] , wydaną na podstawie art. 105 § 1 w zw. z art. 155 k.p.a. Burmistrz Miasta S. umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne w sprawie z wniosku M.W. o uchylenie w trybie art. 155 k.p.a. decyzji Naczelnika Miasta S. z dnia [....] 1979 r. o znaku [....] o przejęciu na rzecz Skarbu Państwa za odszkodowaniem nieruchomości położonej w S. przy ul. [....] , obecnie [....].

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że podstawą prawną decyzji Naczelnika Miasta S. z [....] 1979 r. była ustawa z dnia 22.04.1959 r. o remontach i odbudowie oraz o wykończeniu budowy i nadbudowie budynków (Dz. U. z 1968 r. Nr 36 póz. 249). Ustawa ta utraciła moc obowiązującą z dniem 12.10.1994 r. tj. z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2.07.1994 r. o najmie lokali mieszkalnych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120 póz. 787). Jeśli ustawa, na podstawie której wydano decyzję, nie funkcjonuje w obrocie prawnym, nie jest możliwe rozpatrzenie wniosku o uchylenie takiej decyzji na podstawie art. 155 k.p.a. W uzasadnieniu wskazano również, że z mocy decyzji będącej przedmiotem wniosku strona nie nabyła prawa, a przeciwnie -utraciła prawo własności, a więc nie jest to decyzja, o której mowa w art. 155 k.p.a. Decyzja ta zapadła zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami, a Skarb Państwa poniósł znaczne nakłady na remont budynku, wskutek czego jego wartość wzrosła niemal trzykrotnie. W tej sytuacji nie może być mowy o słusznym interesie społecznym przemawiającym za uchyleniem zaskarżonej decyzji.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00