Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. II SA/Wa 1133/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.), Sędzia WSA Ewa Pisula - Dąbrowska, Sędzia WSA Janusz Walawski, Protokolant: Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2008 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji w sprawie uposażenia - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji działając na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2008 r. odmówił wygaśnięcia decyzji nr [...] Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2004 r., a także poprzedzającej ją decyzji nr [...] Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2004 r. w sprawie uposażenia pana J. K.

W uzasadnieniu organ podniósł, że decyzją nr [...] MSWiA z dnia [...] czerwca 1998 r. [...] J. K. został z dniem [...] marca 1998 r. zwolniony ze stanowiska [...] ([...]) i przeniesiony do dyspozycji Szefa JW [...]. Następnie, decyzją nr [...] MSWiA z dnia [...] września 1998 r. strona została wyznaczona na stanowisko starszego oficera [...] ([...]). Od powyższej decyzji oficer złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 1998 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W dniu 19 września 2001 r. [...] J. K. wystąpił do Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Rozwoju Zawodowego MSWiA z wnioskiem o ustalenie grupy uposażenia [...] i wypłatę uposażenia wg grupy [...] za okres od października 1998 r. wraz z ustawowymi odsetkami za okres zwłoki. W uzasadnieniu wniosku ww. oficer podniósł między innymi, że obniżone uposażenie pobiera od października 1998 r. i fakt ten pozostaje w sprzeczności z art. 13 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 ze zm.), który stanowi, że żołnierz zawodowy wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy uposażenia zachowuje wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy uposażenia zachowuje stawkę dotychczasową do czasu uzyskania wyższej stawki uposażenia według stanowiska służbowego. Decyzją nr [...] z dnia [...] września 2001 r. Dyrektor Biura Kadr, Szkolenia i Rozwoju Zawodowego MSWiA odmówił zachowania grupy uposażenia [...]. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że nie zachodzi żadna z przesłanek zawartych w § 11 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2000 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2000 r. Nr 62, poz. 729 z późn. zm.), pozwalająca na zachowanie przez okres zajmowania stanowiska uposażenia według grupy uposażenia przysługującej na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r. Powyższa decyzja stała się przedmiotem skargi strony do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Naczelny Sąd Administracyjny, który wyrokiem z dnia 17 września 2002 r. sygn. akt II SA 72/02 uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Rozwoju Zawodowego MSWiA z dnia [...] września 2001 r. W uzasadnieniu wyroku Naczelny Sąd Administracyjny analizując wniosek strony z dnia 19 września 2001 r. stwierdził, że dotyczył on roszczeń ww. żołnierza z tytułu art. 13 ust. 1 cyt. ustawy o uposażeniu żołnierzy, a nie uprawnienia do zachowania dotychczasowej grupy uposażenia przewidzianego dla żołnierza przeniesionego na inne stanowisko służbowe. Zdaniem sądu niewyjaśnienie i nierozważnie powyższej okoliczności było w tej sprawie istotnym naruszeniem art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 kpa, co stanowiło podstawę uwzględnienia skargi i uchylenia ww. decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00