Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 lutego 2010 r., sygn. II SA/Wa 1798/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędziowie WSA Eugeniusz Wasilewski, WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Protokolant Agnieszka Żak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2010 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Dowódcy Sił Powietrznych z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej - oddala skargę -

Uzasadnienie

Orzeczeniem Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej [...] z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] J. Z. został uznany za trwale niezdolnego do pełnienia zawodowej służby wojskowej - Kategoria N, a także za niezdolnego do pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie pokoju - Kategoria D. W wyniku rozpatrzenia odwołania strony Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska [...] orzeczeniem z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w całości utrzymała w mocy orzeczenie organu I instancji.

Dowódca [...] rozkazem personalnym dla celów ewidencyjnych z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 111 pkt 3 i art. 115 ust. 2 i 3 oraz art. 122 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892 ze zm. - dalej ustawy pragmatycznej), zwolnił J. Z. z dniem 14 stycznia 2008 r. z zawodowej służby wojskowej i przeniósł w stan spoczynku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu prawomocnym wyrokiem z dnia 30 maja 2008 r., sygn. akt IV SA/Wr 92/08 uchylił ww. orzeczenia Terenowej i Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej [...].

Wnioskiem z dnia 15 maja 2009 r. J. Z. wystąpił do Dowódcy [...], na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a., o stwierdzenie wygaśnięcia rozkazu personalnego z dnia [...] lutego 2008 r. zwalniającego wnioskodawcę z zawodowej służby wojskowej. W uzasadnieniu wniosku zainteresowany wskazał, iż przesłanka z art. 111 pkt 3 ustawy pragmatycznej jest spełniona tylko wówczas, gdy orzeczenie o niezdolności do służby wojskowej ma walor prawomocności. Natomiast w przypadku, gdy rozkaz o zwolnieniu ze służby wydano na podstawie orzeczenia ostatecznego wojskowej komisji lekarskiej, lecz nieprawomocnego z powodu jego uchylenia prawomocnym wyrokiem sądowym z dnia 30 maja 2008 r., to taki rozkaz nie jest decyzją deklaratoryjną wydaną dla celów ewidencyjnych lecz konstytucyjną podlegającą kontroli sądowej. Skoro orzeczenie o niezdolności do służby zostało przez Sąd wyeliminowane z obrotu prawnego, to rozkaz o zwolnieniu ze służby stał się bezprzedmiotowy i w interesie strony leży dalsze pełnienie przez nią służby wojskowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00