Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. III SA/Wa 1517/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Sylwester Golec, Asesor WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2008 r. sprawy ze skargi G. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości
Uzasadnienie
1. W zaskarżonej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia [...] lutego 2008 r., wydanej na podstawie przepisów art. 14b - 14p ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - powoływanej dalej, jako "ustawa Ord. pod.") Minister Finansów reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. stwierdził, iż stanowisko G. P. - zwanego w dalszej części "Skarżącym" lub "Stroną" - zawarte we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę - jest nieprawidłowe.
2. W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny. Skarżący prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej jako "ustawa VAT"). Przedmiotem działalności podatnika jest świadczenie usług marketingowych. W roku 2002 na cele osobiste podatnik nabył działkę budowlaną. Zgodnie z jego oświadczeniem działka ta stanowiła jego majątek osobisty, w żadnym stopniu nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. W roku 2006 Skarżący z posiadanej działki wyodrębnił 5 niezależnych działek i dokonał ich sprzedaży w celu uzyskania dodatkowych środków na cele osobiste. Sprzedaż owa nie stanowiła profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Dokonując owej sprzedaży podatnik zwrócił się z ustnym zapytaniem do Urzędnika Urzędu Skarbowego w W. czy sprzedaż nieruchomości, stanowiącej majątek podatnika, będzie stanowiła obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z otrzymaną interpretacją ustną podatnik naliczył i odprowadził podatek VAT do właściwego Urzędu Skarbowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right