Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 listopada 2008 r., sygn. III SA/Łd 57/08
Dnia 12 listopada 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie: Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Protokolant Referendarz Sądowy Robert Adamczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2008 roku sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] znak [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia z mocy prawa zezwoleń na sprzedaż i podawanie alkoholu oddala skargę
Uzasadnienie
III SA/Łd 57/08
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] r. Nr [...] stwierdzającą wygaśnięcie z dniem [...] r. zezwoleń o nr [...] sprzedaży napojów alkoholowych (o zawartości alkoholu odpowiednio 4,5 %,; powyżej 4,5 % do 18 % z wyjątkiem piwa oraz powyżej 18 %), w sklepie spożywczym przy ul. A w Ł., udzielonych E. K.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.
Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta Ł. stwierdził wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych udzielonych E. K., z uwagi na nieuiszczenie trzeciej raty opłaty za ww. zezwolenie , w terminie przewidzianym ustawą.
Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji podniósł, iż E. K. nie dokonała w terminie, to jest do dnia 30 września 2007 r., wpłaty trzeciej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2007 r. Powołując się na treść art. 18 ust. 12 pkt 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 147 poz. 1231 ze zm.) organ wskazał, iż nieterminowe uiszczenie raty jest jedną z przyczyn wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Odwołując się od powyższej decyzji E. K. zarzuciła, iż została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa. W ocenie strony zaskarżona decyzja narusza przepis art. 57 § 4 Kpa. , który stanowi, iż w przypadku gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy dzień powszedni. E. K. podniosła, iż [...] r. przypadał w niedzielę, a więc w dzień ustawowo wolny od pracy. Zatem ostatnim dniem terminu w ocenie strony był, najbliższy dzień powszedni, to jest poniedziałek [...] r. W tym też dniu strona dokonała wpłaty trzeciej raty opłaty za zezwolenia. Ponadto E. K. wskazała, że nie mogła dokonać wpłaty w dniu [...] r. z uwagi na fakt, iż w drodze na pocztę została okradziona. Po stwierdzeniu braku pieniędzy zmuszona była "handlować" jeszcze przez dwa dni aby zebrać wymaganą kwotę. W ocenie strony uchybienie terminu było spowodowane wypadkiem losowym, którego nie można było przewidzieć.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right