Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. I SA/Kr 649/08

 

Sygn. akt I SA/Kr 649/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 listopada 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: NSA Józef Gach, Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr), Asesor: WSA Maja Chodacka, Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2008r., sprawy ze skargi L. K., na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na częściowe umorzenie zaległości podatkowej, - skargę oddala -

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił L. K. zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn w kwocie 378 371 zł z tytułu nabytego spadku po zmarłym ojcu. W skład spadku weszła min. nieruchomość zabudowana narożnym budynkiem wraz z oficyną położona w K. przy ul. R. i L.

Wnioskiem z dnia [...].06.2007 r. skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego (przekazanym do Urzędu Miasta) oraz z dnia [...].07.2007 r. skierowanym do Prezydenta Miasta podatniczka zwróciła się o umorzenie połowy kwoty naliczonego podatku. Druga połowa została zapłacona. Wniosek ten podatniczka umotywowała interesem społecznym Miasta Krakowa, ponieważ środki pozyskane z ulgi zamierza przeznaczyć w całości, z obowiązkiem wyliczenia się w ciągu najbliższych dwóch lat, na remont zniszczonej elewacji odziedziczonej kamienicy usytuowanej w zabytkowym centrum K. Będzie to służyć dobru ogólnemu, tj. całej społeczności K, przez poprawę wizerunku ścisłego centrum miasta, także w oczach turystów i inwestorów. Wniosek podatniczki wpisuje się w politykę prowadzoną przez samorządy terytorialne w zakresie dbałości o stan i wygląd budynków - udzielanie dotacji na remonty budynków wpisanych do rejestrów zabytków, czy dofinansowanie remontów budynków w centrum miasta. Wskazała ona również, iż gdyby otwarcie spadku nastąpiło po 1 stycznia 2007 r., a nie 6 miesięcy wcześniej, to jako córka spadkodawcy korzystałaby z całkowitego zwolnienia od podatku od spadku. Podatniczka oczekuje podjęcia decyzji o umorzeniu części zaległości podatkowej pod rygorem jej wygaśnięcia w przypadku nie wywiązania się w ustalonym terminie z wydatkowania umorzonej kwoty na wskazany cel.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00