Wyrok WSA w Kielcach z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. II SA/Ke 540/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Renata Detka, Protokolant Sekretarz sądowy Izabela Suchenia, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2008r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania K. W. prowadzącego Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "[...]" w Z., uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] w części dotyczącej podstawy prawnej, orzekając - zamiast na podstawie między innymi art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. 125, poz. 1371 z 2001 r. ze zm.) - na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. Z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) oraz w pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
W uzasadnieniu organ podał, że dnia 2 sierpnia 2007r. w miejscowości Z., na drodze krajowej nr [...], funkcjonariusze celni Izby Celnej przeprowadzili kontrolę pojazdu samochodowego marki [...], o numerze rejestracyjnym [...] oraz przyczepy nr rej. [...] kierowanych przez J. S. W wyniku kontroli stwierdzono naruszenie obowiązków wynikających z ustawy o transporcie drogowym, co zostało wykazane w protokole kontroli z dnia 2 sierpnia 2007r. Po wszczęciu postępowania wyjaśniającego i wyznaczeniu stronie siedmiodniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, Naczelnik Urzędu Celnego nałożył na PW [...] - K. W., karę pieniężną w wysokości 3000 zł za wykonywanie przewozu drogowego bez wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych. W uzasadnieniu odwołania od tej decyzji, strona wyjaśniła, że skontrolowany kierowca posiadał w dniu kontroli wymaganą kartę opłaty rocznej, składającą się z dwóch części, tj. z winiety samoprzylepnej przedziurkowanej oraz odcinka kontrolnego - przedziurkowanego. Karta ta obowiązywała od 17 kwietnia 2007 r. W toku postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez organ II instancji, K. W., w odpowiedzi na postanowienie wyznaczające siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego oraz zgłoszonych żądań, złożył kserokopię dowodu wniesienia opłaty drogowej, karty kontrolnej oraz tarczy tachografu z dnia kontroli z zapisem świadczącym o kontynuowaniu jazdy bezpośrednio po kontroli.