Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. I SA/Gl 572/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.),, Sędzia NSA Joanna Kuczyńska, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2008 r. sprawy ze skargi Huty A S.A. w Z. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. - w dalszej części uzasadnienia określane zamiennie słowem "Kolegium" - utrzymało w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2006 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) postanowienie Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] nr [...] w sprawie zarachowania wpłaty Huty A S.A. z siedzibą w Z., przy ul. [...] - w dalszej części uzasadnienia określanej zamiennie "Spółka lub Huta" - w kwocie [...]zł. na poczet należności głównej i odsetek za zwłokę z tytułu podatku od nieruchomości za miesiące październik, listopad i grudzień 2007 r.

Uzasadniając postanowienie, Kolegium wskazało, że w zażaleniu na postanowienie organu pierwszej instancji Huta podniosła, iż organ nie był uprawniony do dokonania zarachowania, gdyż na poleceniu przelewu wskazała, że dokonana wpłata dotyczy podatku od nieruchomości za miesiące październik, listopad i grudzień 2007 r. oraz odsetek, a w/w wpłata zgodna była ze złożonymi korektami deklaracji. Odnosząc się do w/w argumentacji, Kolegium powołało się na treść art. 51 Ordynacji podatkowej, wskazując, iż zaległością podatkową jest podatek nie zapłacony w terminie płatności. W przypadku dokonania przez podatnika wpłaty nie pokrywającej kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, organ podatkowy zobowiązany jest z mocy prawa - na podstawie art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej - zaliczyć ją proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej i kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Wskazując na zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, Kolegium podkreśliło, że Huta A S.A. dokonała w dniu 17 grudnia 2007 r. zapłaty należności z tytułu podatku od nieruchomości, zaznaczając na formularzu przelewu, kwotę należności głównej i kwotę odsetek, która następnie została uwzględniona w postanowieniu organu pierwszej instancji. Formularz ten nie zawierał jednak żadnej informacji, iż przelew dotyczy "korekty podatku". Dodatkowo Kolegium wskazało, iż postępowanie w sprawie ewentualnego uwzględnienia korekt było w dniu wpłaty dopiero w toku, a pismo Spółki w/w sprawie opatrzone zostało datą 4 stycznia 2008 r., wpłynęło zaś do organu dopiero w dniu 9 stycznia 2008 r., a zatem po wydaniu postanowienia o zarachowaniu dokonanej w dniu 17 grudnia wpłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00