Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2008 r., sygn. III SA/Wa 2176/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2008 r. sprawy ze skargi G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych 1) uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] lipca 2007 r., nr [...], 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz G. kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia [...] października 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) dalej "Ordynacja", po rozpatrzeniu zażalenia G. z siedzibą w G. z dnia 1 sierpnia 2007 r. na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] lipca 2007 r., utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
W uzasadnieniu postanowienia przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w R. zaliczył G. wpłatę dokonaną w dniu [...] stycznia 2007 r. w kwocie 457.731,00 zł na poczet zaległości w podatku od towarów i usług. Powołując się zaś na treść przepisu art. 62 § 1 Ordynacji, stwierdził, że w przypadku gdy na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże inaczej. Natomiast stosownie do przepisu art. 55 § 2 Ordynacji, jeżeli wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę. Wobec tego tak należało rozliczyć przedmiotową wpłatę jak przedstawił w zaskarżonym postanowieniu. Natomiast Spółdzielnia w zażaleniu z dnia [...] sierpnia 2007 r. zarzuciła naruszenie art. 14 § 3 Ordynacji w związku z art. 14a § 4 Ordynacji. Wskazała, że należności, na poczet której została zaliczona wpłata z dnia [...] stycznia 2007 r. określone zostały decyzją Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] grudnia 2006 r., a wynikają ze zmiany stawki podatku od towarów i usług z 0%, jaką zastosowała Spółdzielnia na 7%. Decyzja ta jednak nie wzięła pod uwagę, że zaległości te w całości powstały na skutek zastosowania się do interpretacji prawa podatkowego z dnia [...] sierpnia 2004r. Nr [...], wydanej na wniosek Spółdzielni przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. Z interpretacji tej jasno wynikało, iż organ pierwszej instancji podziela stanowisko Spółdzielni co do opodatkowaniu, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) - dalej "ustawa o VAT", według stawki 0%, czynności polegających na wpłacie wkładu budowlanego na lokal mieszkalny, który zgodnie z umową zawartą po 1 maja 2004r. po wybudowaniu został przeniesiony na własność członka spółdzielni. W zażaleniu podnoszono, że zgodnie z treścią art. 14a § 4 i art. 14 § 3 Ordynacji, w brzmieniu obowiązującym w roku 2004, zastosowanie się podatnika do interpretacji nie może mu szkodzić chociaż nie zwalnia go z obowiązku zapłaty podatku. Ponadto, zgodnie z tym przepisem, nie wszczyna się w takich przypadkach postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza, nie nalicza się też odsetek za zwłokę i nie ustala dodatkowego zobowiązania, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right