Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 października 2008 r., sygn. III SA/Lu 248/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Protokolant Asystent sędziego Jerzy Parchomiuk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 23 października 2008 r. sprawy ze skargi J.W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2008r., nr [...], Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L. po rozpatrzeniu odwołania J. W. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L., Nr [...], o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, utrzymał zaskarżoną decyzje w mocy.

Z zebranego przez organy administracji publicznej materiału dowodowego wynika, że J. W. w okresie od 22 stycznia 1971r. do 26 sierpnia 1980r. pracował na stanowiskach ślusarza oraz mechanika-ślusarza remontowego w Zakładzie Naprawczo-Produkcyjnym Mechanizacji Rolnictwa w L., przeniesionym w 1974r. do Spółdzielni Kółek Rolniczych w E.. Do obowiązków skarżącego należała naprawa i remonty sprzętu mechanicznego używanego do dozowania i opryskiwania plantacji roślin uprawnych chemicznymi środkami ochrony roślin i nawozami sztucznymi. Jak ustalono w toku postępowania zmierzającego do oceny narażenia zawodowego, w czasie pracy skarżący był narażony na kontakt z zawartymi w środkach ochrony roślin czynnikami o działaniu neurotoksycznym (Karta oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej, sporządzona przez Kierownika Sekcji Higieny Pracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w L.).

Decyzją Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2008r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. orzekł o nie stwierdzeniu u J. W. choroby zawodowej w postaci zatrucia ostrego i przewlekłego substancjami chemicznymi oraz następstw tych zatruć. W uzasadnieniu swojej decyzji organ powołał się na orzeczenie lekarskie Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w L. oraz wydane na skutek wniosku J. W, o przeprowadzenie ponownego badania przez jednostkę orzeczniczą II stopnia orzeczenie Instytutu Medycyny Pracy w Ł. W obydwu orzeczeniach lekarskich, na podstawie wywiadu chorobowego, specjalistycznych badań diagnostycznych lekarskich oraz dokumentacji medycznej, stwierdzono brak podstaw do rozpoznania u skarżącego choroby zawodowej pod postacią przewlekłego zatrucia substancjami chemicznymi lub jego następstw. W ocenie organu I instancji, z uwagi na fakt, iż u J. W. nie rozpoznano schorzenia, które figuruje w wykazie chorób zawodowych, pomimo oceny warunków pracy potwierdzającej narażenie na substancje chemiczne, brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00