Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 października 2008 r., sygn. I SA/Gd 433/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Woźniak, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia WSA Danuta Oleś (spr.), Protokolant Starszy Referent Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 października 2008 r. sprawy ze skargi "A" na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2006 rok oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółki z o.o. z siedzibą w G., utrzymało w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] odmawiającą uchylenia decyzji ostatecznej Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] utrzymującej w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] określającą skarżącej zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2006 r.
Podstawą rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego był następujący stan faktyczny:
Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta określił "A" Spółce z o.o. z siedzibą w G. - zwanej w dalszej części "Spółką", zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2006 r. w kwocie 10.175 zł.
W wyniku wniesionego od powyższej decyzji odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [....] utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
Pismem z dnia 21 maja 2007 r. Spółka, na podstawie art. 240 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zwanej w dalszej części "Ordynacją podatkową", wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2006 r., zakończonego decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...].
W uzasadnieniu wniosku Spółka podniosła. że w sprawie wyszły na jaw nowe okoliczności, nieznane organowi, który orzekał w sprawie w drugiej instancji. Zdaniem wnioskodawczyni w decyzji określającej zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2006 r. należało uwzględnić prawo do zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) - zwanej w dalszej części "u.p.o.I.", jakie nabyła w tym roku na podstawie § 3 zarządzenia Burmistrza Miasta Nr [...] Podała, że zwolnienie to obowiązywało do dnia 12 października 2006 r., kiedy to zostało uchylone przez organ, który je wydał (zarządzenie Nr [...]). W ocenie Spółki uchylenie to miało skutki wyłącznie na przyszłość (ex nunc); nie może więc anulować uprawniającego skutku, jaki powołane zarządzenie wywarło w okresie jego obowiązywania w odniesieniu do zobowiązań podatkowych za 2005 i 2006 r. Zdaniem wnioskodawczyni powyższa ulga ma charakter zwolnienia przedmiotowego, a więc - podobnie jak ustawowe zwolnienia wskazane wart. 7 ust. 1 u.p.o.1. - wywiera skutki prawne z mocy prawa, musi być więc uwzględniona w postępowaniu dotyczącym określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości.