Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 września 2008 r., sygn. III SA/Wa 487/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk, Asesor WSA Jarosław Trelka (spr.), Protokolant Urszula Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2008 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...], 2) stwierdza, że uchylona decyzja i poprzedzające ją postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz P. Sp. z o.o. w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2007 r., wydanym na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu sprzed 1 lipca 2007 r., Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. uznał, że stanowisko P. Sp. z o. o. w W., przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. (data wpływu), jest nieprawidłowe. Postanowienie to wydane zostało przy następujących okolicznościach faktycznych zaprezentowanych we wniosku:

P. Sp. z o. o. w W. (dalej "spółka" lub "skarżąca") prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Jeżeli abonent spółki inicjuje lub odbiera połączenie poza granicami Polski, operator zagraniczny obciąża spółkę z tytułu roamingu międzynarodowego. Spółka zobowiązana jest w związku z tym rozliczyć podatek VAT od importu usług. Wśród zagranicznych operatorów znajdują się też operatorzy z państw wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Spółka zadała wobec tego pytanie, czy od 1 maja 2004 r. przysługiwało jej i nadal przysługuje prawo obniżania kwoty podatku naliczonego o kwoty podatku naliczonego w przypadku importu usług telekomunikacyjnych, w związku z którymi zapłata jest dokonywana na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej też dalej "ustawą").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00