Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2008 r., sygn. III SA/Wa 475/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca) Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2008 r. sprawy ze skargi S. S.A. [...] z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] września 2007 r. nr [...], 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz S. S.A. [...] z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2007r. S. S.A. z/s w W., wystąpiło do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z zapytaniem:
"Czy opłacanie przez Spółkę świadczeń medycznych w firmie medycznej za wynagrodzeniem liczonym jako iloczyn liczby pracowników i stawki miesięcznej ryczałtowej dla 1-go uprawnionego stanowi nieodpłatne świadczenie dla pracownika w wysokości stawki miesięcznej ryczałtowej, które należy doliczyć do przychodu ze stosunku pracy opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mimo że pracownik nie zawsze w danym miesiącu korzystał ze świadczeń medycznych?".
Strona przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy finansuje koszt usług medycznych, z których korzystają pracownicy, emeryci i renciści. Skarżąca zawarła z przychodniami lekarskimi umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych pracownikom Spółki, członkom ich rodzin, uczniom oraz emerytom. Za korzystanie z tych usług ponosi koszty w postaci opłaty ryczałtowej za każdą uprawnioną osobę. Z załącznika do jednej z tych umów wynika, iż opłata ryczałtowa za usługi medyczne obejmuje zakres medycyny pracy oraz badania, wizyty lekarskie i rehabilitację. Raz w roku podaje przychodniom lekarskim imienny wykaz osób uprawnionych do korzystania z ich usług. W przypadku wystąpienia zmian aktualizuje przekazane dane. Przychodnie lekarskie wystawiają fakturę, której wartość stanowi iloczyn ryczałtu i podanej liczby osób uprawnionych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right