Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 września 2008 r., sygn. II SA/Op 214/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie: Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant: Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 września 2008 r. sprawy ze skargi D. S. i M. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie [...] decyzją z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 51 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2016) w zw. z art. 2 ust 2 i 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. z 2004 r. Nr 93, poz. 888) oraz art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. - zwaną dalej K.p.a.), nakazał A. F. doprowadzić budynek gospodarczy oraz cześć stodoły przebudowane na budynek chlewni w N. na posesji nr [...] do stanu poprzedniego poprzez przywrócenie jego poprzedniego sposobu użytkowania.

Organ l instancji w uzasadnieniu decyzji podał, że postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie zostało wszczęte na wniosek D. i M. S. z dnia 17 listopada 2005 r. Organ stwierdził, że zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, iż przebudowy związanej ze zmianą sposobu użytkowania budynków gospodarczych na przyległych do budynku mieszkalnego posesji nr [...] w N. dokonał ojciec M. F., poprzedniego właściciela posesji, który w latach 1965-1967 wykonał w budynku stodoły ściankę z bloczków żużlowo-betonowych o wysokości ok. 3m oraz na niej strop ze ścianą szczytową stodoły, zwiększając tym samym powierzchnię istniejącej obory i świniarni. W toku postępowania M. F. nie przedłożył dokumentacji wskazującej na legalność inwestycji. Takiej dokumentacji nie udało się także pozyskać z Urzędu Gminy w P. Następnie organ l instancji dokonał oceny prawnej ustalonego stanu faktycznego w świetle przepisów mających zastosowanie w sprawie. Zmianę sposobu użytkowania budynków uznał za przebudowę, dla której wymagane było uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę wydanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego. Wychodząc z reguł intertemporalnych wynikających z art. 2 ust 2 i 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane stwierdził, że w sprawach zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy dotychczasowej tj. przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w pierwotnym brzmieniu, co skutkuje rozpatrzeniem badanej sprawy w oparciu o treść art. 51 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego i nałożeniem obowiązku doprowadzenia obiektu do stanu poprzedniego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00