Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Lu 830/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Dudek, Asesor WSA Wojciech Kręcisz (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi U. P. i A. P. na decyzję Wojewody z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia, w wyniku wznowienia postępowania, wydania decyzji z naruszeniem prawa i odmowy jej uchylenia I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] .Nr [...]; II. zasądza na rzecz U. P. i A P od Wojewody kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
II SA/Lu 830/06
U z a s a d n i e n i e
Wojewoda decyzją z dnia [...]. nr [...], utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] znak: [...], stwierdzającą, że decyzja Kierownika Urzędu Rejonowego z dnia [...] r., znak: [...], udzielającą M. S. pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-gospodarczego na działce o nr ewid. 898 położonej przy ul. K.w B.została wydana z naruszeniem prawa ponieważ U. i A. P.nie brali udziału w postępowaniu administracyjnym oraz odmawiającą uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ nowa decyzja odpowiadałaby dotychczasowej.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, iż organ I instancji stwierdził, że decyzja z dnia [...] udzielająca M. S. pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-gospodarczego wydana została z naruszeniem prawa oraz odmówił jej uchylenia, z uwagi na to, że nowa decyzja w swej istocie odpowiadałaby decyzji dotychczasowej.
Od decyzji tej odwołali się U. i A. P. wnosząc o jej uchylenie oraz o uchylenie decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego z dnia [...]., udzielającej M. S. pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-gospodarczego. W uzasadnieniu swojego stanowiska odwołali się oni do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 sierpnia 2003 r., w sprawie sygn. akt III RN 12/03, wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie z dnia 3 grudnia 2003 r., w sprawie sygn. akt SA/Lu 1160/03 oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 stycznia 2005 r., w sprawie sygn. akt II SA/Lu 620/04. Odwołujący się podnosili, iż przedmiotowa inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, a załączona do akt sprawy opinia urbanistyczna nie stanowi merytorycznego dokumentu, a ponadto, że brak jest decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.