Wyrok SN z dnia 12 sierpnia 2003 r. sygn. III RN 12/03
Roczny termin dla przedstawienia świadectwa pochodzenia towaru zgłaszanego do odprawy celnej, o którym mowa w punkcie 6 Zasad określania pochodzenia towarów z krajów rozwijających się w celu udzielania preferencji celnych w ramach ogólnego systemu preferencji, stanowiących załącznik do Porozumienia o ujednoliceniu zasad określania pochodzenia towarów z krajów rozwijających się w celu udzielania preferencji celnych w ramach ogólnego systemu preferencji sporządzone w Moskwie dnia 5 czerwca 1980 r. (Dz.U. z 1982 r. Nr 15, poz. 116), jest zachowany także w sytuacji, gdy w toku dalszego postępowania celnego organy celne zakwestionują autentyczność lub wiarygodność przedstawionego przez zgłaszającego w dniu dokonania zgłoszenia towaru do odprawy celnej świadectwa pochodzenia tego towaru na formularzu A.
Przewodniczący SSN Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2003 r. sprawy ze skargi Andrzeja P. i Urszuli P. na decyzję Wojewody L. z dnia 8 czerwca 2000 r. [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie z dnia 4 czerwca 2002 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu-Ośrodkowi Zamiejscowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta B.P., jako organ pierwszej instancji, decyzją z dnia 20 września 1999 r. odmówił uchylenia wydanej uprzednio z upoważnienia Kierownika Urzędu Rejonowego w B.P. decyzji z dnia 12 czerwca 1997 r., mocą której zatwierdzony został projekt budowlany i udzielone zostało Mieczysławowi S. pozwolenie na budowę budynku mieszkalno-gospodarczego na położonej w B.P. przy ul. K. działce o numerze geodezyjnym [...] bowiem -jak podniesiono w uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia - budynek, którego dotyczy ta decyzja, jest już wybudowany w stanie surowym i wymaga jedynie wykończenia. W wyniku odwołania Urszuli i Andrzeja P., Wojewoda L. -jako organ drugiej instancji - decyzją z dnia 15 listopada 1999 r. uchylił zaskarżoną decyzję Prezydenta Miasta B.P. z dnia 20 września 1999 r. i umorzył postępowanie administracyjne w tej sprawie przed organem pierwszej instancji, stwierdzając równocześnie, że wydane uprzednio pozwolenie na budowę jest prawidłowe, pomimo że nie ma w sprawie żadnej decyzji lokalizacyjnej, albowiem w momencie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę decyzja taka obowiązywała.