Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 września 2008 r., sygn. II SA/Go 363/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki Asesor WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Anna Lisowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia uciążliwości urządzenia technicznego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Z.; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. na rzecz skarżących [...] solidarnie kwotę 326 zł (trzysta dwadzieścia sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Decyzją [...] Burmistrz Miasta Z., na podstawie art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) oraz art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz.U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196 ze. zm. - zwanej dalej u.o.k.ś), odmówił nakazania użytkownikowi urządzeń myjni samochodowej zlokalizowanej w Z. przy ul. K. - H.B. wykonania w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia ich uciążliwości dla środowiska.

W uzasadnieniu decyzji organ szczegółowo opisując przebieg postępowania administracyjnego w sprawie, wszczętego w dniu 8 lipca 1998 r. na skutek pisma Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Z., wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. rozpoznając skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta Z. [...], wyrokiem z dnia 19 października 2006r. Sygn. akt II SA/Go 541/05, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. Jak podkreślił organ I instancji dalsze postępowanie wyjaśniające w sprawie, prowadził mając na uwadze wskazania Sądu przedstawione w w/w wyroku. I tak w dniu 16 października 2007r. zostały przeprowadzone pomiary hałasu emitowanego do środowiska przez Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Przeprowadzone badania wykazały, że równoważny poziom dźwięku A wyniósł 42,2 dB. Średni czas mycia jednego samochodu wyniósł 33 min. Do obliczeń przyjęto 12 samochodów. Pomiary hałasu prowadzone były przy drzwiach zamkniętych myjni. Organ I instancji wskazał ponadto, że na jego wniosek została przeprowadzona kontrola sanitarna wraz z pomiarami hałasu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. w budynku mieszkalnym Państwa P., który jest najbardziej narażony na hałas dobiegający z myjni. Pomiary wykonane w dniu 19 stycznia 2008r. przez ten organ zostały przeprowadzone przy udziale przedstawiciela organu I instancji oraz J. P., zgodnie z procesem mycia i kosmetyki pojazdów, przy włączonych urządzeniach tj. odkurzacz oraz myjka typu Karcher i przy otwartych drzwiach myjni. Badania wykazały, że hałas docierający do pomieszczeń nie tylko nie przekroczył wartości normatywnej, ale nie zbliżył się do jej granicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00