Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 września 2008 r., sygn. II SA/Go 363/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki Asesor WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Anna Lisowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia uciążliwości urządzenia technicznego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Z.; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. na rzecz skarżących [...] solidarnie kwotę 326 zł (trzysta dwadzieścia sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Decyzją [...] Burmistrz Miasta Z., na podstawie art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) oraz art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz.U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196 ze. zm. - zwanej dalej u.o.k.ś), odmówił nakazania użytkownikowi urządzeń myjni samochodowej zlokalizowanej w Z. przy ul. K. - H.B. wykonania w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia ich uciążliwości dla środowiska.
W uzasadnieniu decyzji organ szczegółowo opisując przebieg postępowania administracyjnego w sprawie, wszczętego w dniu 8 lipca 1998 r. na skutek pisma Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Z., wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. rozpoznając skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta Z. [...], wyrokiem z dnia 19 października 2006r. Sygn. akt II SA/Go 541/05, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. Jak podkreślił organ I instancji dalsze postępowanie wyjaśniające w sprawie, prowadził mając na uwadze wskazania Sądu przedstawione w w/w wyroku. I tak w dniu 16 października 2007r. zostały przeprowadzone pomiary hałasu emitowanego do środowiska przez Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Przeprowadzone badania wykazały, że równoważny poziom dźwięku A wyniósł 42,2 dB. Średni czas mycia jednego samochodu wyniósł 33 min. Do obliczeń przyjęto 12 samochodów. Pomiary hałasu prowadzone były przy drzwiach zamkniętych myjni. Organ I instancji wskazał ponadto, że na jego wniosek została przeprowadzona kontrola sanitarna wraz z pomiarami hałasu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. w budynku mieszkalnym Państwa P., który jest najbardziej narażony na hałas dobiegający z myjni. Pomiary wykonane w dniu 19 stycznia 2008r. przez ten organ zostały przeprowadzone przy udziale przedstawiciela organu I instancji oraz J. P., zgodnie z procesem mycia i kosmetyki pojazdów, przy włączonych urządzeniach tj. odkurzacz oraz myjka typu Karcher i przy otwartych drzwiach myjni. Badania wykazały, że hałas docierający do pomieszczeń nie tylko nie przekroczył wartości normatywnej, ale nie zbliżył się do jej granicy.