Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 19 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Go 541/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik, Sędziowie Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.), Asesor WSA Michał Ruszyński, Protokolant Anna Paprocka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2006 r. sprawy ze skargi J.P., R.P., M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia uciążliwości urządzenia technicznego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J.P. i R.P. solidarnie kwotę 236 zł (dwieście trzydzieści sześć) oraz na rzecz M.W. kwotę 236 zł (dwieście trzydzieści sześć) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] Burmistrz Miasta, na podstawie art. 104 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) oraz art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz.U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196 z późn.zm.), odmówił nakazania użytkownikowi urządzeń myjni samochodowej zlokalizowanej w [...] - H.B. wykonania w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia ich uciążliwości dla środowiska.
W uzasadnieniu decyzji organ szczegółowo opisując przebieg postępowania administracyjnego w sprawie, wszczętego w dniu [...] lipca 1998 r. na skutek pisma Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uznał, że wszystkie badania poziomu hałasu emitowanego przez urządzenia myjni, wykonywane w trakcie prowadzonego postępowania, bez względu na zastosowane metody pomiaru, wskazują na brak przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego przez urządzenia myjni. W związku z tym organ uznał za niecelowa wykonywanie dalszych pomiarów. Jednocześnie Burmistrz Miasta wskazał, iż nie ma prawnych możliwości do zmiany negatywnego stanowiska Starosty Powiatowego co do nałożenia obowiązku sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego przedmiotowej myjni.