Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 września 2008 r., sygn. IV SA/Gl 540/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2008 r. sprawy ze skargi B.S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] zł ( słownie: [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R., działając na podstawie art. 104 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.), nie stwierdził u B.S. choroby zawodowej - [...], wymienionej w pozycji [...] wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. nr 132, poz. 1115).

W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że jej wydanie nastąpiło na podstawie orzeczeń lekarskich o braku podstaw do rozpoznania u B.S. choroby zawodowej. Zarówno Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie nr [...] z dnia [...]) jak i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (orzeczenie nr [...] z dnia [...]) stwierdzając, że rozpoznane u zainteresowanego zmiany są charakterystyczne dla [...], nie potwierdziły u niego rozpoznania choroby zawodowej z uwagi na ustanie narażenia zawodowego w [...] i brak udokumentowania występowania objawów schorzenia nie później niż w okresie [...] lat od ustania zatrudniania. Organ sanitarny wskazując, iż zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej w formie skierowania na badania w celu jej rozpoznania nastąpiło w dniu [...], podkreślił, że istotą sprawy w rozpatrywanym przypadku, oprócz negatywnych orzeczeń lekarskich, jest przekroczenie ustawowego terminu do udokumentowania objawów chorobowych od momentu zakończenia pracy w narażeniu na czynnik chorobotwórczy, czyli [...] lat - w przypadku [...]. Biorąc pod uwagę powyższe nie znalazł podstaw do stwierdzenia wnioskowanej choroby zawodowej. .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00