Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 202/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Kot (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne kwartały 2006 roku oddala skargę

 

UZASADNIENIE

1.1. Decyzją z [...] grudnia 2007 r., po rozpatrzeniu odwołania S.K.(dalej: "Skarżący"), Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z [...] września 2007 r., w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne kwartały 2006 r. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 21 § 1 pkt 1 i § 3a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), a także przepisy art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 oraz art. 116 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: "ustawa o VAT").

1.2. Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy przedstawił przebieg postępowania w sprawie oraz powołał się na ustalenia faktyczne dokonane przez organ I instancji po przeprowadzeniu kontroli podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług. Z ustaleń tych wynika, że Skarżący prowadzi od 8 grudnia 2005 r. działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej żywych zwierząt. W rozliczeniu za poszczególne kwartały 2006 r. popełnił szereg uchybień, które spowodowały, że prowadzone przez niego księgi podatkowe (ewidencja nabyć) organ I instancji uznał za nierzetelne, gdyż nie odzwierciedlały one rzeczywistości. Poza tym, że bezpodstawnie dokonywał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych dla innego podatnika i z faktur dokumentujących wydatki niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub nie dające podstaw do odliczenia podatku naliczonego, to odliczał podatek naliczony z naruszeniem art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. Część wystawianych przez niego faktur VAT RR, jako nabywcy towarów od rolników ryczałtowych, uznana została nadto za wadliwe. Organ I instancji zwiększył jednocześnie Skarżącemu kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie oleju napędowego, działając w tym zakresie na jego korzyść.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00