Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lipca 2008 r., sygn. III SA/Po 777/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Beata Sokołowska ( spr.) Sędzia WSA Barbara Koś WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska-Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi B. J. i S. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [ ... ] Nr [ ... ] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe o d d a l a s k a r g ę /-/ M. Ławniczak /-/ B. Sokołowska /-/ B. Koś WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [ ... ] Naczelnik Urzędu Celnego uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne uzupełniające SAD nr [ ... ] w części dotyczącej określenia wartości celnej, zastosowanych stawek celnych oraz kwoty długu celnego. Wezwał spółkę A. oraz Spółkę B. do uiszczenia uzupełniającej kwoty długu celnego.

Zmiana wartości celnej towaru (tkaniny, dzianina) została spowodowana zakwestionowaniem jego niskiej ceny podanej w fakturze dołączonej do spornego zgłoszenia celnego. W celu określenia faktycznej ceny importowanego towaru organ celny skorzystał z metody "ostatniej szansy" określonej w art. 29 Kodeksu celnego, ustalając cenę na podstawie danych uzyskanych z Centrum Badań i Ekspertyz Towaroznawczych . Organ wskazał przy tym, iż sporny towar został przywieziony z K., a świadectwa pochodzenia towaru nr [ ... ] wystawiono w Z., wobec czego nie można było ich uznać za prawidłowe dowody jego pochodzenia, co skutkować winno zastosowaniem stawek celnych autonomicznych, zamiast stawek konwencyjnych.

Po rozpoznaniu odwołania Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [ ... ] uchylił ją w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż w toku prowadzonego postępowania odwoławczego wszczęto procedurę weryfikacyjną dotyczącą prawdziwości przedmiotowych świadectw pochodzenia towaru, do której winien odnieść się organ celny I instancji. Organ odwoławczy podał ponadto, iż Naczelnik Urzędu Celnego nie uzasadnił w wystarczający sposób istnienia podstaw do zakwestionowania danych zawartych w fakturze dołączonej do spornego zgłoszenia celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00