Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 lipca 2008 r., sygn. I SA/Lu 186/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Asesor WSA Małgorzata Fita (spr.), Protokolant Stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 lipca 2008 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2006 r. oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej po rozpatrzeniu odwołania "A." spółki z o.o. w C. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] nr [...] w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 r. w kwocie 49.015 zł, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu podał, że wymienioną decyzją Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej dokonał stronie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za rok podatkowy 2006 w wysokości odmiennej od wynikającej ze złożonego zeznania podatkowego CIT -8.

Podstawę rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie stanowił stwierdzony w wyniku przeprowadzonej kontroli fakt bezzasadnego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu czynszu dzierżawnego za używanie samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, dla którego nie była przez spółkę prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Od decyzji organu I instancji pełnomocnik strony wniósł odwołanie zarzucając jej naruszenie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W ocenie pełnomocnika strony spółka nie miała obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w powołanym przepisie. Dzierżawiony przez spółkę samochód osobowy wykorzystywany był do celów prowadzonej działalności gospodarczej i brak ewidencji nie miał żadnego wpływu na zasadność zaliczenia wydatków czynszowych w ciężar kosztów. Limit o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 dotyczy wyłącznie wydatków o charakterze eksploatacyjnym natomiast opłaty czynszowe nie są wydatkami o takim charakterze lecz wydatkami na nabycie tytułu prawnego do posiadania i używania samochodu. Potwierdzeniem prawidłowości postępowania spółki pozostaje wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 lipca 2004 r., sygn. akt. III SA 1073/03.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00